Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
02.06.2022 aktualizacja 02.06.2022

Zielone projekty naukowe w plebiscycie ekologicznym UKSW

Fot. Adobestock Fot. Adobestock

Projekty związane z ochroną przyrody wyłoni plebiscyt ekologiczny pod hasłem „Wspólna zielona przyszłość”. Nagrodzone zostaną badania naukowe, inicjatywy samorządowe oraz zielone technologie. Naukowcy mogą zgłaszać swoje rozwiązania do 31 sierpnia.

Plebiscyt dotyczy interdyscyplinarnych aktywności związanych z ochroną środowiska i klimatu, ekologią, wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi. Organizatorem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla naukowców prowadzących badania, w tym autorów prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. Dwie pozostałe kategorie obejmują inicjatywy samorządowe oraz zielone technologie. Na zwycięstwo mogą liczyć projekty, które wyróżniają się pod względem innowacyjności oraz wpływu na społeczeństwo i najbliższe otoczenie.

Jak podkreśla cytowany w komunikacie prasowym rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski, uczelnia rozwija technologie cyfrowe na rzecz ochrony środowiska, ekologii i inżynierii środowiska. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone są też w Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych oraz Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym w Dziekanowie Leśnym. Plebiscyt ma integrować organizacje i inicjatywy ekologiczne.

Zgłoszone projekty ocenione zostaną przez kapitułę konkursową, w której znaleźli się m.in. prof. Maciej Nowicki, prof. Joanna Kostecka, prof. Jacek Tomczyk i prof. Jerzy Długoński. W skład kapituły weszli również przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska i klimatu: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska Piotr Abramczyk oraz przedstawiciele zielonych przedsiębiorstw: Polskich Kolei Państwowych i Cukrowni Glinojeck.

„Kryzys klimatyczny i zdobycie niezależności od paliw kopalnych jest wielkim i pilnym wyzwaniem dla świata i dla Polski. Jeszcze mocniej pokazała to wojna w Ukrainie. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać innowacje i projekty, które przybliżają nas do zielonej przyszłości, a jednocześnie mają pozytywny wpływ na swoje otoczenie społeczne. Katolicka Nauka Społeczna od dawna podkreśla, że nowe rozwiązania będą trwałe, wtedy gdy będą nie tylko chronić przyrodę, ale także wspierać ludzi i wspólnoty, w których żyją” – powiedział cytowany w materiale prasowym Piotr Abramczyk, prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Udział w plebiscycie jest bezpłatny. Zgłoszenia nasyłać można do 31 sierpnia br. Ogłoszenie laureatów nastąpi w listopadzie. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej https://ekoplebiscyt.uksw.edu.pl

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022