Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
07.06.2022 aktualizacja 07.06.2022

Enzym chroni bakterie przed toksycznym złotem

Fot. Adobestock Fot. Adobestock

Nowo odkryty enzym reduktaza GolR może zostać wykorzystany do odzyskiwania złota z odpadów elektronicznych – informuje pismo "JACS Au".

Jak wykazali naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk (DOI: 10.1021/jacsau.2c00170), zamieszkująca złoża rud złota bakteria Erwinia sp wykorzystuje reduktazę GolR do przekształcenia trującego, rozpuszczalnego, trójwartościowego złota w niegroźne nanocząstki złota.

Wcześniej udało się zidentyfikować inne sposoby radzenia sobie bakterii z trójwartościowym złotem (III) – na przykład przy użyciu peptydów, polisacharydów lub glutationu. Ale jeśli trójwartościowe złoto przeniknie przez te bariery, GolR działa jako ostatnia linia obrony.

Aby znaleźć GolR, zespół zbadał, które z genów Erwinii zostały pobudzone do działania przez złoto(III). Kiedy usunęli najbardziej aktywowany gen, drobnoustrój stał się bardziej wrażliwy na toksyczność złota(III). Wydaje się że GolR może odgrywać ważną rolę w tworzeniu złożonych w około 99 proc. z czystego złota granulek znajdujących się w naturalnych złożach.

Autorzy mają nadzieję, że enzym GolR – pierwsza poznana reduktaza złota - może zostać wykorzystany do odzyskiwania tego metalu ze ścieków lub z odpadów elektronicznych, na przykład starych telefonów komórkowych i komputerów. Wystarczyłoby zastosować odpowiednio zmodyfikowane bakterie. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024