Uczelnie i instytucje

700 tys. zł samorządowej dotacji na nowe kierunki na Uniwersytecie Zielonogórskim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Samorząd woj. lubuskiego przeznaczył 700 tys. zł na wsparcie Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) w przygotowywaniu dwóch nowych kierunków - inżynierii lotniczej oraz elektromobilności – poinformowała zielonogórska uczelnia.

We wtorek, w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze przez wicemarszałka woj. lubuskiego Łukasza Poryckiego i rektora UZ Wojciech Strzyżewskiego została podpisana umowa dot. przekazania dotacji.

"Przekazane środki pozwolą na utworzenie tych ważnych kierunków, jak również pomogą w kształceniu nowoczesnych kadr, które są potrzebne, aby nasze województwo rozwijało się w dynamiczny sposób” – powiedział cytowany w komunikacie Porycki.

Prace nad utworzeniem kierunku inżynieria lotnicza rozpoczęły się dwa lata temu. W przedsięwzięciu bierze udział Aeroklub Ziemi Lubuskiej. Na jego terenie powstaje hangar, w którym przyszli mechanicy lotniczy będą odbywali swoje praktyki.

Drugi przygotowywany kierunek to elektromobilność, czyli inteligentne systemy miejskie, który będzie utworzony w związku ze zwiększającym się ruchem pojazdów w mieście.

„Już od bardzo dawna samorząd województwa wspomaga Uniwersytet Zielonogórski w zakresie kształcenia, czy w zakresie badań naukowych. To kolejny etap, który związany jest tym razem z nowymi kierunkami. Myślę, że tego typu działania będą procentowały całemu regionowi, dostarczając specjalistów, którzy będą zarządzali nowoczesnym miastem, czy naprawiali samoloty, którymi będziemy latać” – powiedział Strzyżewski.

Rekrutacja na oba nowe kierunki jest planowana w roku akademickim 2023/2024 – przekazał Uniwersytet Zielonogórski. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera