Uczelnie i instytucje

Białystok/ Ok. 120 Ukraińców rozpoczyna kurs języka polskiego na PB

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ok. 120 uchodźców z Ukrainy rozpoczyna naukę języka polskiego na bezpłatnym kursie przygotowanym przez Politechnikę Białostocką we współpracy z Fundacją Dialog. W poniedziałek ruszyły pierwsze grupy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kurs organizowany jest przez Politechnikę Białostocką przy współpracy z Fundacją Dialog. Obsługę organizacyjną przedsięwzięcia zapewnia Fundacja na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej.

Zapisy na kurs prowadzi Fundacja Dialog, która pomaga uchodźcom i migrantom. Gdy uruchamiano zapisy na kursy półtora tygodnia temu, przedstawiciele tej organizacji mówili, że pytanie o możliwość nauki języka to jedno z pierwszych, które zadają cudzoziemcy; chcą być zrozumianymi, a także chcą wypowiadać się także o swoich potrzebach.

Dotąd zapisało się blisko 500 osób - powiedziała w poniedziałek PAP Marta Tomiczek z Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji Politechniki Białostockiej.

W pierwszej rundzie kursów, które rozpoczynają się w poniedziałek po południu, ruszy sześć grup. Weźmie w nich udział łącznie ok. 120 osób.

Tomiczek powiedziała, że ruszą grupy zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Dodała, że jeśli na kursy zapisały się rodziny z dziećmi, to będą brać udział w zajęciach równolegle.

Kurs potrwa dwa tygodnie. Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w salach Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Języka będą uczyli nauczyciele ochotnicy, którzy zgłosili się i przeszli szkolenie. Tomiczek powiedziała, że jest już grupa blisko 20 nauczycieli i zgłaszają się kolejni.

Gry i zabawy językowe dla ukraińskich dzieci zorganizowali w ubiegłym tygodniu pracownicy i studenci filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. kalamburach, zabawach ruchowych połączonych z poznawaniem polskich słów, odgrywaniu scenek w autobusie czy sklepie. W programie zajęć znalazła się też nauka polskiej piosenki, czytanie bajek. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera