Uczelnie i instytucje

Narodowe Centrum Nauki uniemożliwia grantobiorcom współpracę z Rosją

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W obecnie prowadzonych naborach w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można zakładać współpracy z jednostkami z Federacji Rosyjskiej. Wkrótce wszyscy grantobiorcy nie będą mogli ze środków NCN prowadzić żadnej współpracy z jednostkami z tego kraju – poinformowała PAP agencja.

W związku z agresją Rosji na Ukrainie wiele organizacji naukowych zawiesza współpracę naukową z instytucjami z Rosji. PAP zapytała Narodowe Centrum Nauki – agencję, która rozdziela pieniądze na badania naukowe w Polsce – o to, jaka jest jej polityka w tej kwestii.

"W obecnie prowadzonych naborach w konkursach NCN nie można zakładać współpracy z jednostkami z Federacji Rosyjskiej. W formularzu wniosków taka możliwość została po prostu wyłączona" – przekazała PAP Anna Korzekwa-Józefowicz z NCN.

"Zawieszamy także możliwość współpracy instytucjonalnej z jednostkami z Rosji w realizowanych projektach. W najbliższych dniach grantobiorcy NCN otrzymają informację, że z pieniędzy NCN nie można prowadzić żadnej współpracy z jednostkami z tego kraju. Na podobne rozwiązanie zdecydowała się też np. niemiecka agencja DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft – PAP)" – wskazała.

Dodała, że w marcu było 78 realizowanych projektów NCN, w których zakładana była współpraca z Federacją Rosyjską. Oznacza to, że nie są one jeszcze zakończone ani rozliczone.

"Szczegółowej informacji o stanie realizacji tej współpracy nie mamy" – dodała Korzekwa-Józefowicz.

NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do zadań agencji należy m.in. finansowanie badań, nadzór nad ich realizacją i współpraca międzynarodowa.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera