Uczelnie i instytucje

IBS PAN zawiesza współpracę naukową z jednostkami z Federacji Rosyjskiej i z Białorusi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Instytut Biologii Ssaków PAN zawiesza dotychczasową, wieloletnią współpracę naukową z jednostkami naukowymi Federacji Rosyjskiej iBiałorusi. "Wśród ofiar rosyjskich agresorów znajdują się również nasi ukraińscy partnerzy, np. z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla N. Karazina" – poinformował instytut w mediach społecznościowych.

"W związku z militarną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, przy współudziale Republiki Białorusi, informujemy, że Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk zawiesza dotychczasową, wieloletnią współpracę naukową z jednostkami naukowymi Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi" – czytamy na anglojęzycznym profilu IBS PAN w Białowieży na FB.

Instytut uzasadnia, że decyzja ta "jest wyrazem solidarności z Narodem Ukraińskim, który stał się obiektem bezprecedensowej, nieusprawiedliwionej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. W ramach działań wojennych wobec sąsiedniego kraju niszczone są miasta i giną niewinni ludzie, a terror siany w Ukrainie przez rosyjskiego najeźdźcę nasila się z każdym dniem i jest coraz poważniejszy w skutkach. Wśród ofiar rosyjskich agresorów znajdują się również nasi ukraińscy partnerzy, na przykład z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla N. Karazina, zlokalizowanego w mieście, które wczoraj zostało bezlitośnie zbombardowane przez rosyjską armię".

"Rozumiemy, że świata nauk przyrodniczych nie można utożsamiać z decyzjami politycznymi, a znaczna część rosyjskich i białoruskich naukowców sprzeciwia się działaniom militarnym, jednak w sytuacji gdy mają miejsce akty bestialskiej przemocy dokonywanej na naszych oczach przez rosyjską armię na ludności cywilnej, nie możemy kontynuować formalnej współpracy z rosyjskimi i białoruskimi jednostkami naukowymi. Dlatego podjęliśmy decyzję o zawieszeniu umów ze wszystkimi naszymi rosyjskimi i białoruskimi partnerami ze skutkiem natychmiastowym. Ten gest solidarności z Narodem Ukraińskim nie zatrzyma machiny wojennej, ale jest naszym obowiązkiem" – informuje instytut. (PAP)

zan/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera