Pfizer: rozpoczęliśmy badania nad szczepionką chroniącą przed Omikronem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pfizer ogłosił we wtorek, że rozpoczęto badania kliniczne nad zmienioną formułą szczepionki chroniącej przed wariantem koronawirusa Omikron - informuje serwis informacyjny Axios.

Badania wykazały, że dawki przypominające szczepionki Pfizer-BioNTech skutecznie neutralizują Omikron. Przyjęcie tylko dwóch podstawowych dawek jest o wiele mniej efektywne.

"Chociaż obecne badania i rzeczywiste dane pokazują, że dawki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją z powodu Omikrona, zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdy ta ochrona z czasem osłabnie i ewentualnie pomóc w rozwiązaniu problemu Omikrona i nowych wariantów w przyszłości" - skomentowała Kathrin Jansen, kierownik działu badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

W badaniach klinicznych weźmie udział do 1420 osób od 18 do 55 lat podzielonych na trzy grupy.

Jedna z wyodrębnionych grup otrzyma dwie dawki szczepionki Pfizera przeciw Covid-19, inna dwie dawki i dawkę przypominającą, a trzecia szczepionkę o zmienionej formule mającej chronić przed wariantem Omikron. (PAP)

kjm/ jar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera