Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.05.2022
PL EN
26.01.2022 aktualizacja 27.01.2022

Pfizer: rozpoczęliśmy badania nad szczepionką chroniącą przed Omikronem

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pfizer ogłosił we wtorek, że rozpoczęto badania kliniczne nad zmienioną formułą szczepionki chroniącej przed wariantem koronawirusa Omikron - informuje serwis informacyjny Axios.

Badania wykazały, że dawki przypominające szczepionki Pfizer-BioNTech skutecznie neutralizują Omikron. Przyjęcie tylko dwóch podstawowych dawek jest o wiele mniej efektywne.

"Chociaż obecne badania i rzeczywiste dane pokazują, że dawki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją z powodu Omikrona, zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdy ta ochrona z czasem osłabnie i ewentualnie pomóc w rozwiązaniu problemu Omikrona i nowych wariantów w przyszłości" - skomentowała Kathrin Jansen, kierownik działu badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

W badaniach klinicznych weźmie udział do 1420 osób od 18 do 55 lat podzielonych na trzy grupy.

Jedna z wyodrębnionych grup otrzyma dwie dawki szczepionki Pfizera przeciw Covid-19, inna dwie dawki i dawkę przypominającą, a trzecia szczepionkę o zmienionej formule mającej chronić przed wariantem Omikron. (PAP)

kjm/ jar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022