Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
17.12.2021 aktualizacja 17.12.2021

Politechnika Wrocławska dołączyła do Unite! – europejskiej sieci uniwersytetów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Wrocławska dołączyła do europejskiej sieci uniwersytetów „Unite!” – University Network for Innovation, Technology and Engineering. Organizacja zrzeszająca uczelnie z siedmiu krajów UE stawia sobie za cel stworzenie nowoczesnego modelu kształcenia inżynierów.

Jak podało w czwartek w komunikacie biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej, sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, zakładającej stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej. „Uniwersytety Europejskie to konsorcja uczelni na terytorium Unii, które umożliwiającą studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniającą się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich” – wskazano.

Rektor Politechnik Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że wrocławska uczelnia dołączyła do jednej z najsilniejszych sieci uniwersytetów europejskich, zrzeszającej głównie politechniki i stawiającej sobie za cel nowoczesne kształcenie inżynierów. „Nasza uczelnia realizuje plan gruntownej przebudowy swojej oferty dydaktycznej i podniesienia jakości prowadzonych badań. Starania Politechniki Wrocławskiej o udział w sieci Unite! były naturalną odpowiedzią na aspiracje naszej społeczności ku szeroko rozumianej europejskości i doskonałości akademickiej” – powiedział rektor.

Jak wskazano, członkowie sieci – m.in. poprzez wspólne programy nauczania i elastyczną ścieżkę studiów – chcą wypracować nowy model europejskiego kształcenia uniwersyteckiego. Pozwoli to m.in. na uzyskanie dyplomu łączącego studia w kilku krajach Unii Europejskiej. Co ważne, kształcąc studentów, członkowie sieci starają się łączyć nauki ścisłe i przyrodnicze z obszarami humanistycznymi – tak, by ich absolwenci byli w stanie odnaleźć kontekst społeczny swojej pracy.

Jednym z głównych celów uczelni zrzeszonych w Unite! jest udoskonalanie dydaktyki. W ramach sieci działa m.in. metakampus, czyli wirtualna, multimedialna platforma wzmacniająca cyfrową mobilność i udostępniająca wirtualne przestrzenie dla studentów i naukowców – podała wrocławska uczelnia.

Na uczelniach, będących członkami sieci Unite!, kształci się łącznie blisko 170 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 37 tys. absolwentów. Uczelnie ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów w ramach sieci skorzystało już ponad 2 tys. Osób – podano.

Koordynatorem Unite! jest Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, a przewodniczącą prof. Tanja Bruehl, rektorka niemieckiej uczelni.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022