Zapach matki sprawia, że dzieci są bardziej ufne wobec obcych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Małe dzieci są bardziej pozytywnie nastawione do obcych osób, gdy czują zapach matki – wynika z obserwacji naukowców z Uniwersytetu Reichmana w Izraelu. Ich wnioski opublikowało pismo „Science Advances”.

Sygnały chemiczne zawarte w zapachu matki stanowią dla dzieci ważną informację o bezpieczeństwie i uczestniczą w tworzeniu więzi. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy sygnały te wpływają na interakcję dzieci z obcymi osobami.

W tym celu do badań rekrutowali 62 kobiety wraz z dziećmi w wieku średnio siedmiu miesięcy. Matki poproszono, by spały w tej samej koszulce przez dwie noce z rzędu. Koszulka towarzyszyła następnie dzieciom podczas eksperymentów.

Podczas testów matki i dzieci miały na sobie czepki z elektrodami, dzięki czemu naukowcy mogli monitorować aktywność ich mózgów. Najpierw matki i dzieci usadzono tyłem do siebie, a następnie twarzami do siebie. W tej drugiej sytuacji fale mózgowe dzieci i matek były bardziej zsynchronizowane.

Później dzieci przebywały w pomieszczeniu z inną kobietą, której nigdy wcześniej nie widziały. Połowa dzieci miała przy sobie koszulki noszone wcześniej przez ich matki, a połowa nowe koszulki, których nikt wcześniej nie nosił. Okazało się, że maluchy, którym towarzyszyła koszulka noszona przez matkę chętniej patrzyły na nieznajomą kobietę i uśmiechały się do niej. Pomiędzy nimi a nieznanymi kobietami zaobserwowano także znacznie większą synchronizację fal mózgowych niż u dzieci, które miały przy sobie nową koszulkę. W pierwszym przypadku synchronizacja była zbliżona do tej, która występowała, gdy dzieci przebywały twarzą w twarz ze swoimi matkami.

„Wskazuje to, że obecność sygnałów chemicznych zawartych w zapachu ciała matki odgrywa rolę w zachowaniach społecznych małych dzieci, wspierając funkcję allorodzicielstwa, czyli sytuacji, gdy dzieckiem opiekują się osoby, które nie są jego rodzicami. Bodźce węchowe mogą pomagać noworodkom wchodzić w nowe sytuacje społeczne” – piszą autorzy.

Źródło: DOI: 10.1126/sciadv.abg6867 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera