Uczelnie i instytucje

Kielce/ Politechnika Świętokrzyska rozpocznie badania przy użyciu "sztucznego słońca"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Świętokrzyska (PŚk) wzbogaciła swoje laboratoria o "sztuczne słońce". Specjalistyczne urządzenie symulujące światło słoneczne umożliwi badania m.in. efektywności paneli fotowoltaicznych – poinformowała w czwartek kielecka uczelnia.

Urządzenie pozwala w warunkach laboratoryjnych wytworzyć promieniowanie, które wiernie odzwierciedla działanie prawdziwego Słońca. Dzięki specjalistycznej aparaturze można w nim przetestować wydajność urządzeń solarnych, takich jak ogniwa słoneczne.

"Możemy badać ogniwa nowe, które producenci dopiero wprowadzają na rynek i te użytkowane, by sprawdzić, czy już nadają się do wymiany" - powiedziała dr Ewa Zender-Świercz z Politechniki Świętokrzyskiej.

Urządzenie zostało kupione w ramach projektu CENWIS, w ramach którego politechnika tworzy laboratoria przeznaczone do badań związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa, wśród których są m.in. budownictwo zasobooszczędne, branża metalowo-odlewnicza oraz zrównoważony rozwój energetyczny.

Prof. Tomasz Kozłowski, dziekan wydziału inżynierii środowiska, geomatyki i energetyki PŚk zaznaczył, że urządzenie będzie wykorzystywane do badań prowadzonych przez naukowców i studentów, szczególnie kierunku odnawialnych źródeł energii.

"O panelach fotowoltaicznych wiele już wiemy, ale jest dużo tematów, nad którymi wciąż trzeba pracować. Jednym z nich są pożary takich urządzeń. To wszystko będzie można badać z pomocą sztucznego słońca" — powiedział prof. Tomasz Kozłowski.

W Polsce są trzy takie urządzenia, kieleckie ma największą moc. Zostało kupione w Holandii i kosztowało 1,3 mln złotych. Na całym świecie pracuje ich zaledwie kilkanaście m.in. w: Czechach, Niemczech, Francji i Kanadzie. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera