Dr hab. Piotr Rzymski: większość tzw. fake newsów jest bardzo prosta do obalenia

Warszawa, 03.12.2021. Laureat głównej nagrody dr hab. Piotr Rzymski podczas uroczystej gali finałowej 17. edycji konkursu "Popularyzator Nauki", 3 bm. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Konkurs jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (rp/ibor) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 03.12.2021. Laureat głównej nagrody dr hab. Piotr Rzymski podczas uroczystej gali finałowej 17. edycji konkursu "Popularyzator Nauki", 3 bm. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Konkurs jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (rp/ibor) PAP/Radek Pietruszka

"Większość tzw. fake newsów jest bardzo prosta do obalenia" - mówi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, laureat Nagrody Głównej w konkursie Popularyzator Nauki 2021.

Jury konkursu Popularyzator Nauki doceniło dr. hab. Piotra Rzymskiego za to, że przystępnie wyjaśnia Polakom treść publikacji naukowych dotyczących SARS-CoV-2 i niestrudzenie edukuje. Napisał 90 artykułów w "Polityce", a od marca 2020 r. udzielił ponad 700 wypowiedzi dla mediów. Jest jednym z inicjatorów projektu Nauka przeciw Pandemii. Naukę popularyzuje od kilku lat.

"Większość tzw. fake newsów jest bardzo prosta do obalenia, jeżeli jest się głęboko zakorzenionym w nauce i z niej się korzysta każdego dnia" - powiedział prof. Rzymski podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu Popularyzator Nauki. - "A żeby wiedzieć najwięcej o pandemii, to musimy śledzić informacje naukowe bez przerwy. Wtedy jesteśmy 'usadowieni' w tej tematyce tak bardzo, że mamy łatwość odpierania argumentów, które są wytwarzane nie w oparciu o dowody naukowe".

Warszawa, 03.12.2021. Statuetki wręczane podczas uroczystej gali finałowej 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki. rp/ibor) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 03.12.2021. Statuetki wręczane podczas uroczystej gali finałowej 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki. PAP/Radek Pietruszka

Jakie wiążą się z tym trudności? "Kiedy ludzie zadają pytania o nowy problem - a niewątpliwie pandemia Covid-19 była nowym problemem w zeszłym roku - to oczekują natychmiast odpowiedzi. A nauka potrzebuje czasu, by móc ich udzielić; bo potrzebuje czasu, by przeprowadzić badania i nowe zjawisko scharakteryzować. I wtedy pojawiają się fake-newsy, które tę pustkę próbują wypełnić; próbują odpowiedzieć na tę chęć uzyskania odpowiedzi. I kiedy my - naukowcy - czekamy, aż uzyskamy odpowiedź merytoryczną, to fake-newsy potrafią już siać spustoszenie" - dodał.

Podkreślił, że trzeba stawiać na zrozumienie tego, jak nauka działa - i na kształtowanie krytycznego myślenia. Dodał, że fake-newsy nie dotyczą tylko pandemii; mogą one dotyczyć praktycznie każdego tematu. 

PAP - Nauka w Polsce

apio/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera