Hiszpania/ Wulkanolodzy: siła erupcji Cumbre Vieja słabnie

15.11.2021. Fot. EPA/STR
15.11.2021. Fot. EPA/STR

Hiszpańscy wulkanolodzy zgodnie twierdzą, że siła aktywnego od 19 września br. wulkanu Cumbre Vieja słabnie. Wskazują na obniżenie liczby oraz siły trzęsień ziemi w rejonie wulkanu na La Palmie oraz poprawę jakości powietrza.

Jak poinformowała we wtorek szefowa kanaryjskiego oddziału hiszpańskiego Krajowego Instytutu Wulkanologii (IGN) Maria Jose Blanco, opinię o stopniowym słabnięciu Cumbre Vieja potwierdzają eksperci z kilku ośrodków naukowych.

Podkreśliła jednak, iż w dalszym ciągu trudne jest precyzyjne wskazanie okresu, w którym należy się spodziewać wygaszenia kanaryjskiego wulkanu.

"Pomimo wyraźnego słabnięcia aktywności Cumbre Vieja nie należy oczekiwać, że jego erupcja dobiegnie końca w krótkim czasie" - zaznaczyła Blanco.

W ocenie wulkanologów z IGN przesłanką do twierdzenia o słabnięciu erupcji wulkanu może być też malejąca ilość dwutlenku siarki w powietrzu – 3000 ton dziennie. W październiku poziom tego związku przekraczała 30 000 ton w ciągu doby.

Tymczasem we wtorek po południu władze La Palmy ogłosiły, że wraz z poprawiającą się jakością powietrza w środę przywrócone zostaną zajęcia lekcyjne w południowo-zachodniej części wyspy. Szkoły były tam zamknięte od piątku.

Wraz z niższą emisją dymu wulkanicznego w środę spodziewane jest też przywrócenie pełnej pracy lotniska na La Palmie.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera