Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
08.11.2021 aktualizacja 08.11.2021

Opole/ Naukowcy Politechniki Opolskiej w prestiżowym rankingu

06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik 06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik

12 naukowców Politechniki Opolskiej znalazło się w prestiżowym rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie, przygotowywanym przez Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier – poinformowała opolska uczelnia.

Jak powiedział PAP prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk, ranking przygotowany przez amerykański Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier opiera się na dwóch zestawieniach.

"To bardzo transparentny ranking. Pierwsza lista ocenia całościowy dorobek naukowców od początku kariery do 2020 r. według indeksu bibliometrycznego (na kryterium oceny wpłynął m.in. indeks Hirscha i liczba cytowań przez innych autorów), druga dotyczy najczęściej osiągnieć naukowców na świecie i odnosi się tylko do 2020 r." – tłumaczy prof. Królczyk.

W pierwszym zestawieniu znalazł się dorobek nieżyjącego prof. Ewalda Machy, który był cenionym naukowcem o randze międzynarodowej, jednym z najzdolniejszych i najbardziej zasłużonych w dziedzinie zmęczenia materiałów oraz wychowawcą licznej kadry naukowej. Na liście podsumowującej dorobek są także prof. Wit Grzesik, prof. Tadeusz Łagoda i prof. Grzegorz Królczyk z Wydziału Mechanicznego, a także prof. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury

Drugie zestawienie Uniwersytetu Stanforda dotyczy najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2020 r. W skład tej grupy wchodzą profesorowie z Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Wydziału Budownictwa i Architektury: prof. Wit Grzesik, prof. Grzegorz Królczyk, prof. Tadeusz Łagoda, prof. Adam Niesłony, prof. Aleksander Karolczuk, prof. Dariusz Rozumek, prof. Munish Kumar Gupta i prof. Zhixiong Li, a także dr inż. Szczepan Paszkiel i prof. Damian Bęben.

"O ile na pierwszej liście mamy taką samą liczbę nazwisk jak w poprzednim 2019 r., tak w tym przypadku odnotowaliśmy znaczący wzrost. W tym rankingu znalazło się aż 10 naukowców Politechniki Opolskiej. To bardzo duża liczba jak na uczelnię średniej wielkości. Nasi naukowcy, którzy są w amerykańskim zestawieniu, zajmują się kluczowymi obszarami badawczymi naszej uczelni, czyli szeroko pojętą inżynierią mechaniczną oraz inżynierią lądową. To silna kadra, większość tych osób swoją karierę naukową związało z Politechniką Opolską od początku swojej pracy naukowej" – podkreśla prof. Królczyk. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022