Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
15.10.2021 aktualizacja 15.10.2021

Areopag Uniwersytetów, czyli debaty największych polskich uniwersytetów - od 18 października

Lublin, 08.12.2018. Budynek KUL. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz Lublin, 08.12.2018. Budynek KUL. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

18 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rusza Areopag Uniwersytetów - cykl debat największych polskich uniwersytetów: UW, UJ, UAM i KUL. W ramach inicjatywy KUL rektorzy, eksperci, naukowcy oraz studenci będą debatować o świecie w dobie koronawirusa.

Areopag Uniwersytetów pod hasłem "Doświadczyć, aby zaświadczyć" to inicjatywa środowiska akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Partnerami są największe polskie uniwersytety: Uniwersytet Warszawski, Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główną ideą Areopagu jest publiczna debata wszystkich stron zainteresowanych tematem współczesnych wyzwań w przestrzeni akademickiej.

"To pierwsza tego typu debata w Polsce, łącząca Warszawę, Kraków, Poznań i Lublin" - zapowiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

W tym roku Areopag odbywa się pod hasłem: "Areopag Uniwersytetów – świat w dobie COVID-u".

"Poruszymy tematy od medycyny po nauki humanistyczno-społeczne, ekonomię, gospodarkę, zarządzanie i wartości" - podkreślił rektor KUL ks. prof. Kalinowski. Zwrócił uwagę, że uniwersytety powinny być miejscem dyskusji, wymiany argumentów, spostrzeżeń i zdań na tematy, które dotyczą ważnych, aktualnych problemów. "Wypracowane wnioski, konkluzje mogą stanowić bazę do przekazów medialnych i ukierunkować dyskurs społeczny w oparciu o wiedzę, naukę oraz doświadczenie" – dodał.

Pierwsza z cyklu debat - "System wartości w dobie COVID-u" - odbędzie się 18 października o godz. 16 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wezmą w niej udział: ks. dr hab. Cezary Smuniewski (UW), prof. Leszek Sosnowski (UJ), prof. Zbyszko Melosik (UAM) i prof. Jacek Wojtysiak (KUL). Debatę będzie moderować dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki z KUL.

"Spotkanie ma charakter otwarty, dlatego poza środowiskiem akademickim zapraszam również wszystkich zainteresowanych" – zaznacza jego magnificencja.

Zaproszenie do udziału w Areopagu przyjęli też rektor UW prof. dr hab. Alojzy Nowak, rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel oraz rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski powiedział PAP, że "Areopag Uniwersytetów to wydarzenie bez precedensu, którego celem jest dialog i dyskusja dotycząca aktualnych wyzwań społecznych i naukowych". "Rozpoczynamy cykl debat z udziałem m.in. rektorów trzech największych w Polsce uczelni i największego uniwersytetu katolickiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zależy nam, by dyskusja społeczna odbywała się przede wszystkim w aulach akademickich. Na początek podejmujemy tematykę związaną z pandemią Covid-19, ale w przyszłości planujemy debaty dotyczące aktualnej sytuacji społecznej" - podkreślił.

Rektor wyraził nadzieję, że "dzięki współpracy KUL, UW, UJ i UAM, zbudujemy think tank akademicki, dysponujący wiedzą ekspercką w rozmaitych dziedzinach".

Z kolei rzeczniczka prasowa KUL Monika Stojowska zaznaczyła w rozmowie z PAP, że "istnieje wiele tematów, które nurtują opinię społeczną". "Jako Areopag Uniwersytetów podejmujemy wyzwanie, by w środowisku naukowym, z ekspertami czołowych uczelni UW, UAM, UJ, ich rektorami dyskutować otwarcie, wprost, na argumenty. Oczywiście w obecności studentów, gości i publiczności. Bez unikania trudnych pytań. Jako KUL wychodzimy od wartości, bo stoją one na naszym uniwersytecie na równi z nauką i badaniami. Będziemy dotykać też tematów związanych z medycyną, zdrowiem, gospodarką. Każdy uniwersytet ma swój profil - różnimy się, ale łączy nas potrzeba dyskusji w przestrzeni akademickiej" - zaznaczyła Stojowska.

Temat kolejnej debaty to "Medycyna, zdrowie publiczne, nauki, o zdrowiu". Odbędzie się 8 listopada o godz. 16 na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Trzecią debatę "Nauki humanistyczno-społeczne, relacje społeczne" zorganizuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 6 grudnia o godz. 16.

Z kolei ostatnia debata "Ekonomia, gospodarka, finanse, zarządzanie" odbędzie się 10 stycznia 2022 r. o godz. 16 na Uniwersytecie Warszawskim.

Areopag Uniwersytetów objęła patronatem honorowym Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronach internetowych uniwersytetów. Pierwsza debata zaplanowana na 18 października ma być transmitowana pod adresem: https://youtu.be/Ux1rQoK31GY. (PAP)

Autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ ok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021