Wspólne badania, wsparcie merytoryczne, publikacje naukowe i zajęcia dydaktyczne na terenie ZOO – to niektóre z działań, które Uniwersytet Przyrodniczy oraz wrocławski ogród zoologiczny będą realizować w ciągu najbliższych pięciu lat. Porozumienie o współpracy podpisali w środę przedstawiciele obu instytucji.
W przesłanym w środę PAP komunikacie podkreślono, że wrocławska uczelnia kształci przyszłych pracowników ogrodu i obecnie stanowią oni niemal jedną trzecią załogi. Najliczniejszą grupą są absolwenci zootechniki.
Porozumienie podpisane w środę przez rektora UPWr prof. Jarosława Bosego, prezesa ZOO Wrocław Radosława Ratajszczaka oraz dyrektora ds. hodowlanych Mirosława Piaseckiego zakłada powiązanie teorii i badań naukowych z praktyką. Współpraca obejmie również transfer wiedzy, wspólne publikacje naukowe, ubieganie się o finansowanie badań w oparciu o polskie i zagraniczne granty oraz realizację praktyk zawodowych, prac licencjackich, magisterskich i doktorskich na terenie ogrodu.
„Porozumienie to kontynuacja dotychczasowych kontaktów między naszymi instytucjami i otwarcie drogi do jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału dydaktyczno-naukowego UPWr i ZOO Wrocław” – podkreślił rektor uczelni Jarosław Bosy.
Prezes ZOO Radosław Ratajszczak zwrócił uwagę, że podpisane porozumienie pozwoli na „wyłapanie” talentów i wychowanie przyszłych pracowników.
Dyrektorka Wydziału Edukacji ZOO Wrocław Marta Zając-Ossowska przyznała, że studenci UPWr są cenionymi pracownikami ogrodu. „Świetnie odnajdują się tu zwłaszcza zootechnicy. Opiekują się manatami, pingwinami, kotikami, żółwiami, kajmanami, słoniami, czy nosorożcami” – dodała. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.