Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
14.10.2021 aktualizacja 14.10.2021

Uniwersytet Przyrodniczy i ZOO Wrocław podpisały porozumienie o współpracy

FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Wspólne badania, wsparcie merytoryczne, publikacje naukowe i zajęcia dydaktyczne na terenie ZOO – to niektóre z działań, które Uniwersytet Przyrodniczy oraz wrocławski ogród zoologiczny będą realizować w ciągu najbliższych pięciu lat. Porozumienie o współpracy podpisali w środę przedstawiciele obu instytucji.

mat. prasowe
Rektor UPWr prof. Jarosław Bosy, prezes ZOO Wrocław Radosław Ratajszczak oraz dyrektor ds. hodowlanych Mirosław Piasecki podpisują porozumienie o współpracy. FOT. Tomasz Lewandowski / UPWr

W przesłanym w środę PAP komunikacie podkreślono, że wrocławska uczelnia kształci przyszłych pracowników ogrodu i obecnie stanowią oni niemal jedną trzecią załogi. Najliczniejszą grupą są absolwenci zootechniki.

źródło: materiały prasowe
Paweł Borecki, opiekun pingwinów przylądkowych i kotików, absolwent UPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Porozumienie podpisane w środę przez rektora UPWr prof. Jarosława Bosego, prezesa ZOO Wrocław Radosława Ratajszczaka oraz dyrektora ds. hodowlanych Mirosława Piaseckiego zakłada powiązanie teorii i badań naukowych z praktyką. Współpraca obejmie również transfer wiedzy, wspólne publikacje naukowe, ubieganie się o finansowanie badań w oparciu o polskie i zagraniczne granty oraz realizację praktyk zawodowych, prac licencjackich, magisterskich i doktorskich na terenie ogrodu.

źródło: materiały prasowe
Paweł Borecki, opiekun pingwinów przylądkowych i kotików, absolwent UPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

„Porozumienie to kontynuacja dotychczasowych kontaktów między naszymi instytucjami i otwarcie drogi do jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału dydaktyczno-naukowego UPWr i ZOO Wrocław” – podkreślił rektor uczelni Jarosław Bosy.

fot. materiały prasowe
Anna Gorczyńska i Jarosław Wachol w ogrodzie zoologicznym opiekują się słoniami. Absolwenci zootechniki na nUPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Prezes ZOO Radosław Ratajszczak zwrócił uwagę, że podpisane porozumienie pozwoli na „wyłapanie” talentów i wychowanie przyszłych pracowników.

źródło: materiały prasowe
FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Dyrektorka Wydziału Edukacji ZOO Wrocław Marta Zając-Ossowska przyznała, że studenci UPWr są cenionymi pracownikami ogrodu. „Świetnie odnajdują się tu zwłaszcza zootechnicy. Opiekują się manatami, pingwinami, kotikami, żółwiami, kajmanami, słoniami, czy nosorożcami” – dodała. (PAP)

Justyna Nowicka i Maciej Okupnik opiekunowie słoni. Oboje ukończyli zootechnikę na UPWr  FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr
Justyna Nowicka i Maciej Okupnik opiekunowie słoni. Oboje ukończyli zootechnikę na UPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022