Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
15.10.2021 aktualizacja 15.10.2021

Koty czerpią składniki odżywcze głównie z karmy domowej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Koty domowe, mimo iż są z natury drapieżnikami i nadal zdarza im się upolować zdobycz, większość składników odżywczych czerpią z pokarmu, który dostają w domu - wynika z badań naukowców z University of Exeter w Wielkiej Brytanii.

Koty domowe, jako drapieżniki, stanowią w pewien sposób zagrożenie dla ochrony bioróżnorodności - polują na owady, ptaki lub gryzonie. Do tej pory nie wiadomo było, czy pozyskana w ten sposób żywność ma znaczenie dla diety zwierząt.

Badacze z University of Exeter postanowili to sprawdzić i przeanalizowali dietę kotów domowych poprzez analizę stabilnych izotopów zawartych w kocich wąsach oraz próbek “dzikiego” i “domowego” pokarmu (https://esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ecs2.3737).

„Koty są gatunkiem inwazyjnym - szybko się rozmnażają, łatwo zadomowiły się w wielu miejscach na całej kuli ziemskiej i wyłapują mniejsze zwierzęta. Koty żyjące na wyspach są często uważane za szczególnie inwazyjne - często są odpowiedzialne za wytępienie, a w niektórych przypadkach wyginięcie gatunków endemicznych” - mówi Martina Cecchetti, doktorantka z University of Exeter.

Jak zaznaczają badacze, celem ich badań było lepsze zrozumienie czynników, jakie mogą skłaniać regularnie karmione koty domowe do polowania. „Staraliśmy się zrozumieć znaczenie “dzikiego” pokarmu w diecie kotów i sprawdzić, czy pozyskany w ten sposób pokarm przyczynił się do zaspokojenia potrzeb makro- lub mikrożywieniowych tych zwierząt” - mówią naukowcy.

Aby tego dokonać, przeanalizowano skład kocich wąsów - dzięki czemu można było ustalić, co jadły. Badacze badali wąsy każdego badanego zwierzęcia dwa razy - przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu. Następnie przeanalizowali proporcje stabilnych izotopów obecnych w wąsach, co pozwoliło na zidentyfikowanie źródeł białka, uzyskanego z upolowanej zwierzyny i pokarmów, które są dostarczane przez właścicieli.

Wyniki wykazały, że ok. 96 proc. składników składających się na budowę kocich wąsów pochodziło z pożywienia dostarczonego im przez ich właścicieli, podczas gdy tylko 3-4 proc. było składnikami pochodzącymi z dzikich zwierząt. Specjaliści twierdzą, że wynik ich badania może sugerować, że to instynkt drapieżnika - a nie głód - jest prawdopodobnie głównym powodem, dla którego niektóre koty domowe regularnie polują.

„Niektórzy właściciele mogą martwić się, że ich ulubieniec nie ma możliwości polowania, lub nie chce polować, a koty potrzebują żywienia z dzikiej zdobyczy. W rzeczywistości wydaje się, że nawet ambitni myśliwi nie zjadają dużej ilości zdobyczy, które złowią” - mówi Cecchetti.

Badaczka dodaje, że koty najprawdopodobniej polują instynktownie - nawet jeśli nie są głodne. Najprawdopodobniej chodzi o złapanie i przechowywanie pożywienia na później.(PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022