Podkarpackie/ Odlatują żurawie; wędrówki potrwają do końca października

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Liczące po kilkadziesiąt osobników klucze żurawi w pogodne dni przelatują nad Podkarpaciem. "Wędrówki tych ptaków potrwają do końca października" - powiedział we wtorek PAP ornitolog dr Marian Stój.

Jak zaznaczył, "ich odloty spowodowały chłodne noce w ostatnich dniach".

"Klucze żurawi widziane były m.in. w okolicach Dukli, Jasła oraz Krempnej. Wędrują, tworząc klucze w kształcie litery V" – zauważył przyrodnik.

Przypomniał, że "zimę spędzają w Afryce Północnej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego". "Do naszego kraju wrócą na przełomie marca i kwietnia" – dodał dr Stój.

Nad południowo-wschodnią Polską – podkreślił – "żurawie jedynie przelatują, wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem".

"Gniazdują głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Na terenach bagiennych zakładają gniazda. Znoszą przeważnie dwa jaja. Tokowanie rozpoczynają zaraz po przylocie" – mówił ornitolog.

Mierzą do 140 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę i długą szyję. Ich upierzenie jest szare z brązowym odcieniem. Głowę na czubku mają czerwoną, a górną część szyi czarno-białą.

Podobnie jak większość innych gatunków ptaków żurawie na przełomie lata i jesieni opuszczają miejsca gniazdowania.

Występują w Europie i w znacznej części Azji. Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ lena/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera