Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.12.2021
PL EN
13.10.2021 aktualizacja 13.10.2021

Podkarpackie/ Odlatują żurawie; wędrówki potrwają do końca października

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Liczące po kilkadziesiąt osobników klucze żurawi w pogodne dni przelatują nad Podkarpaciem. "Wędrówki tych ptaków potrwają do końca października" - powiedział we wtorek PAP ornitolog dr Marian Stój.

Jak zaznaczył, "ich odloty spowodowały chłodne noce w ostatnich dniach".

"Klucze żurawi widziane były m.in. w okolicach Dukli, Jasła oraz Krempnej. Wędrują, tworząc klucze w kształcie litery V" – zauważył przyrodnik.

Przypomniał, że "zimę spędzają w Afryce Północnej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego". "Do naszego kraju wrócą na przełomie marca i kwietnia" – dodał dr Stój.

Nad południowo-wschodnią Polską – podkreślił – "żurawie jedynie przelatują, wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem".

"Gniazdują głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Na terenach bagiennych zakładają gniazda. Znoszą przeważnie dwa jaja. Tokowanie rozpoczynają zaraz po przylocie" – mówił ornitolog.

Mierzą do 140 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę i długą szyję. Ich upierzenie jest szare z brązowym odcieniem. Głowę na czubku mają czerwoną, a górną część szyi czarno-białą.

Podobnie jak większość innych gatunków ptaków żurawie na przełomie lata i jesieni opuszczają miejsca gniazdowania.

Występują w Europie i w znacznej części Azji. Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ lena/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021