Uczelnie i instytucje

Prof. Koziołek: chcielibyśmy uczynić Śląski Festiwal Nauki platformą rozmowy z mieszkańcami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

5. Śląski Festiwal Nauki rozpoczął się w sobotę wieczorem w Katowicach. Intencją organizatorów jest uczynienie z wydarzenia rodzaju platformy rozmowy z mieszkańcami – powiedział PAP kierujący festiwalem rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek.

Przez całą niedzielę Festiwal będzie oferował stacjonarnie atrakcje w plenerowym miasteczku nauki nad Rawą, w kampusie Uniwersytetu Śląskiego. Zaplanowano 200 pokazów naukowych, 24 wystawy, 14 scen, koncerty, warsztaty, wystawy i spotkania. Od poniedziałku do piątku wydarzenie będzie kontynuowane w formule online.

W rozmowie z PAP dyrektor generalny festiwalu prof. Ryszard Koziołek przypomniał, że poprzednia edycja wydarzenia przebiegała pod hasłem „Nauka jest bliżej”. „Tym razem postanowiliśmy podejść naprawdę blisko, czyli do miejsca, które dla Katowic jest bardzo znaczące: Rawa jest przykładem natury skrajnie zdewastowanej” – powiedział.

„Obrazowo można powiedzieć, że to jest takie miejsce, gdzie natura i cywilizacja zwarły się w nieprzyjaznym uścisku – i z tego uścisku zwycięsko wyszła cywilizacja, przemysł. Ale efekt tego zbieramy dzisiaj – i to jest dla uczelni, dla nauki, wyzwanie i wezwanie jednocześnie, bo niejako problemy, z którymi borykamy się jako obywatele, jako ludzie, społeczeństwo mamy tuż, na naszym placu, jak mówimy na Śląsku, czyli na naszym podwórku” – ocenił rektor.

„Idea zrobienia festiwalu nad Rawą, podyktowana przede wszystkim covidem i potrzebą bezpieczeństwa, stała się szansą i pretekstem, żeby zwrócić oczy na przestrzeń, która przez naukę stosowaną, jaką jest przemysł, została ekologicznie zdegradowana, ale przez naukę może zostać zrewitalizowana” – podkreślił prof. Koziołek, nawiązując do starań uczelni o rewitalizację Rawy, przynajmniej między rynkiem a kampusem.

„Chcemy też przypomnieć, że posiadanie uniwersytetu przez społeczności miejskie to wielki kapitał: to szansa uzyskania merytorycznego wsparcia w rozmaitych bolączkach, z którymi borykają się nasze społeczności. Chciałbym, aby uczelnie to były publiczne think tanki, gdzie obywatele, społeczności, grupy, instytucje mogą zwrócić się z pytaniami, jak żyć, jak sobie poradzić z rozmaitymi sprawami” – wskazał.

„Można zapytać, co jest prawdziwe, a co nie, co nauka mówi i zyskać uzasadnienie dla oczekiwań, roszczeń, postulatów wobec władzy czy wobec siebie samych. Ten potencjał uczelni jest niewykorzystany. My jesteśmy ogromnymi organizmami edukacyjno-naukowymi, które mają swoje cele i je realizują, ale często bardzo wąsko je definiują: trzeba wymyśleć nową szczepionkę czy nową baterię” – zobrazował rektor.

„Wtedy pokazujemy, że nauka jest wielka. Tymczasem wokół nas istnieją setki problemów, które dzięki nauce czy przy pomocy nauki po pierwsze można zrozumieć, bo od tego jesteśmy przede wszystkim, aby diagnozować i opisywać rzeczywistość, a później – tworzyć modele naprawcze. Z festiwalu chcielibyśmy zrobić taką platformę rozmowy z mieszkańcami” – zaakcentował prof. Koziołek.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, które we wszystkich dotychczasowych edycjach łącznie odwiedziło 150 tys. osób. Organizuje je dziewięć uczelni z regionu, a liderem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Wydarzeniem partnerskim ŚFN jest 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, która odbywa się również 9 października. W jej ramach naukowcy przygotowali dla uczestników ponad 100 propozycji popularyzatorskich – w warsztatach będzie można wziąć udział osobiście, odwiedzając pracownie i laboratoria, a wykłady będą transmitowane online.

W sobotni wieczór na scenie River Sound obok Szkoły Muzycznej odbyła się gala rozpoczęcia festiwalu – z debatą o przyszłości Rawy, wręczeniem Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 i koncertem "Dźwięki rzeki" Michała Zygmunta.

W niedzielę organizatorzy od rana zapraszają gości w plener, do miasteczka nauki nad Rawą – rozciągającego się od rynku przez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i terenu kampusu Uniwersytetu Śląskiego po budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Wstęp na festiwal możliwy jest na podstawie darmowej internetowej rejestracji.

W programie wydarzenia przewidziano się m.in. 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, hale namiotowe z pokazami, koncerty, warsztaty, wystawy i spotkania, m.in. ze świeżo upieczonym laureatem Nagrody Literackiej Nike Zbigniewem Rokitą, wyróżnionym za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

Następne dni – od 11 do 15 października (czyli od poniedziałku do piątku) – oferują wiele propozycji w formule online. Każdy dzień poświęcony będzie innej dziedzinie wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu. Będą propozycje dla dzieci szkolnych, ich nauczycieli i dla dorosłych.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ lun/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały z archiwum EC1

    Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera