Uczelnie i instytucje

Czarnek w liście do wspólnoty akademickiej: jestem przekonany, że nowy rok akademicki zaowocuje rozwojem potencjału polskich uczelni

07.07.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Mateusz Marek
07.07.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Mateusz Marek

Jestem przekonany, że nowy rok akademicki będzie czasem przełomowych osiągnięć naukowych i zaowocuje rozwojem potencjału polskich uczelni - napisał w liście z okazji inauguracji roku akademickiego 2021/2022 szef MEiN Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że resort przekaże uczelniom 1 mld zł.

Dzień przed rozpoczęciem roku akademickiego 2021/2022 szef MEiN skierował list do całej wspólnoty akademickiej - rektorów, pracowników naukowych, studentów i doktorantów oraz innych pracowników uczelni.

"W tym wyjątkowym dniu przekazuję Państwu najlepsze życzenia i wyrazy głębokiego szacunku. Szczególnie ciepło witam studentów, którzy mury uczelni przekraczają po raz pierwszy i rozpoczynają swoją przygodę ze światem nauki, stając się częścią wspólnoty akademickiej. Gaudeamus igitur!" – napisał Czarnek.

Minister podkreślił, że "misją uczelni jest prowadzenie badań naukowych, upowszechnianie prawdy oraz kształcenie umiejętności jej odkrywania". "Prawda jest wartością, która definiuje tę instytucję. Ma ona moc jednoczącą, może być fundamentem zgody i solidarności, także na poziomie społecznym. Prawda jest również fundamentem wolności akademickiej. Tę wolność chcemy wzmacniać i promować w każdym wymiarze działalności akademickiej" - zaznaczył Czarnek.

Szef resortu edukacji zwrócił uwagę na to, że jednym z kluczowych założeń polityki naukowej państwa jest "chronienie i wspieranie wolnego od nacisków politycznych, rzetelnego i zgodnego z etyką prowadzenia wysokiej jakości badań naukowych". "Tak realizowane badania naukowe umożliwiają zarówno odkrywanie prawdy, jak również wzmacniają autonomię szkół wyższych, aby mogły one formować swoją strukturę i programy badawcze oraz prowadzić kształcenie oparte na specyfice naukowej i regionalnej" - wskazał.

Czarnek zaznaczył, że przed studentami, doktorantami i pracownikami uczelni kolejny rok, w którym będą mierzyli się z pandemią COVID-19. "Dziś jesteśmy bogatsi o różnorodne doświadczenia związane z koniecznością dostosowania organizacji dydaktyki i działalności naukowej do zmienionej rzeczywistości. To pozwala nam myśleć o najbliższej przyszłości z nadzieją, optymizmem i gotowością do podejmowania nowych wyzwań" - napisał w liście. Wyraził przy tym nadzieję, że mimo ewentualnych trudności związanych z epidemią nadchodzący czas przyniesie wiele sukcesów, zaowocuje rozwojem potencjału polskich uczelni, wzmocnieniem ich pozycji na arenie międzynarodowej oraz zacieśnieniem współpracy między nauką i sektorem gospodarczym.

Zapowiedział też, że w nowym roku akademickim resort planuje wesprzeć uczelnie kwotą 1 mld zł. "Dodatkowe środki będą przeznaczone na inwestycje dla uczelni nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki oraz instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wsparcie przyznane w formie subwencji pozwoli tym podmiotom na swobodne zaplanowanie procesu inwestycyjnego i spłatę zaciągniętych zobowiązań. Jestem przekonany, że inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną, które wzmacniają potencjał naukowy szkół wyższych, w przyszłości przełożą się bezpośrednio na rozwój gospodarczy Polski" - podkreślił Czarnek.

Z okazji inauguracji roku akademickiego szef MEiN przekazał najlepsze życzenia całej społeczności akademickiej.

PAP - Nauka w Polsce

ipa/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "DGP": Obcokrajowców nie może być więcej niż polskich studentów

  • Budynek Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (mr) PAP/Tomasz Waszczuk

    Warmińsko-mazurskie/ Studenci medycyny mogą ubiegać się o stypendia od samorządu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera