
Umowę na dofinansowanie kwotą blisko 255 tys. zł zakupu wyposażenia dydaktycznego dla Napowietrznego Mobilnego Laboratorium Kontroli Atmosfery ULKA Uniwersytetu Śląskiego podpisali we wtorek rektor uczelni i prezes WFOŚiGW.
To już kolejne dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Katowicach dla uczelnianego balonu, badającego zanieczyszczone powietrze nad woj. śląskim.
W sumie WFOŚiGW już po raz piąty przekazuje środki na rozbudowę potencjału dydaktycznego katowickiej uczelni w obszarze badań i ochrony czystości powietrza, udało się dzięki temu zakupić ponad 20 urządzeń badawczych wysokiej klasy.
Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, umożliwia to kształcenie studentów w zakresie analizy zanieczyszczeń powietrza oraz ochrony atmosfery poprzez zastosowanie najnowocześniejszych metod pomiarów i prowadzenia badań w zakresie zmian klimatu. Zakupiona aparatura pozwoliła na wykształcenie kilkudziesięciu studentów, wykonanie kilku prac licencjackich, magisterskich, a w najbliższym czasie również ukończenie prac doktorskich.
Dzięki aparaturze kupionej z dotacji można było dokonać pomiarów stężeń zanieczyszczeń pyłowych i gazowych na różnych wysokościach, a następnie obserwować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń nad aglomeracją śląsko-zagłębiowską. W sumie wykonano kilkanaście tysięcy pomiarów różnych parametrów powietrza.
Powstanie pierwszego w Europie napowietrznego mobilnego laboratorium umieszczonego w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze pozwoliło na przyłączenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do konsorcjum ACTRIS, które w 2020 r. zostało wpisane na listę strategicznych infrastruktur badawczych, umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktur Badawczych. Uniwersytet Śląski nawiązał też współpracę w zakresie badania powietrza i ekosystemów zależnych z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.