Ministerstwo Edukacji i Nauki

25.10.2021
PL EN
22.09.2021 aktualizacja 22.09.2021

WFOŚiGW dofinansował balon badawczy Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Umowę na dofinansowanie kwotą blisko 255 tys. zł zakupu wyposażenia dydaktycznego dla Napowietrznego Mobilnego Laboratorium Kontroli Atmosfery ULKA Uniwersytetu Śląskiego podpisali we wtorek rektor uczelni i prezes WFOŚiGW.

To już kolejne dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Katowicach dla uczelnianego balonu, badającego zanieczyszczone powietrze nad woj. śląskim.

W sumie WFOŚiGW już po raz piąty przekazuje środki na rozbudowę potencjału dydaktycznego katowickiej uczelni w obszarze badań i ochrony czystości powietrza, udało się dzięki temu zakupić ponad 20 urządzeń badawczych wysokiej klasy.

Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, umożliwia to kształcenie studentów w zakresie analizy zanieczyszczeń powietrza oraz ochrony atmosfery poprzez zastosowanie najnowocześniejszych metod pomiarów i prowadzenia badań w zakresie zmian klimatu. Zakupiona aparatura pozwoliła na wykształcenie kilkudziesięciu studentów, wykonanie kilku prac licencjackich, magisterskich, a w najbliższym czasie również ukończenie prac doktorskich.

Dzięki aparaturze kupionej z dotacji można było dokonać pomiarów stężeń zanieczyszczeń pyłowych i gazowych na różnych wysokościach, a następnie obserwować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń nad aglomeracją śląsko-zagłębiowską. W sumie wykonano kilkanaście tysięcy pomiarów różnych parametrów powietrza.

Powstanie pierwszego w Europie napowietrznego mobilnego laboratorium umieszczonego w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze pozwoliło na przyłączenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do konsorcjum ACTRIS, które w 2020 r. zostało wpisane na listę strategicznych infrastruktur badawczych, umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktur Badawczych. Uniwersytet Śląski nawiązał też współpracę w zakresie badania powietrza i ekosystemów zależnych z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021