WFOŚiGW dofinansował balon badawczy Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Umowę na dofinansowanie kwotą blisko 255 tys. zł zakupu wyposażenia dydaktycznego dla Napowietrznego Mobilnego Laboratorium Kontroli Atmosfery ULKA Uniwersytetu Śląskiego podpisali we wtorek rektor uczelni i prezes WFOŚiGW.

To już kolejne dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Katowicach dla uczelnianego balonu, badającego zanieczyszczone powietrze nad woj. śląskim.

W sumie WFOŚiGW już po raz piąty przekazuje środki na rozbudowę potencjału dydaktycznego katowickiej uczelni w obszarze badań i ochrony czystości powietrza, udało się dzięki temu zakupić ponad 20 urządzeń badawczych wysokiej klasy.

Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, umożliwia to kształcenie studentów w zakresie analizy zanieczyszczeń powietrza oraz ochrony atmosfery poprzez zastosowanie najnowocześniejszych metod pomiarów i prowadzenia badań w zakresie zmian klimatu. Zakupiona aparatura pozwoliła na wykształcenie kilkudziesięciu studentów, wykonanie kilku prac licencjackich, magisterskich, a w najbliższym czasie również ukończenie prac doktorskich.

Dzięki aparaturze kupionej z dotacji można było dokonać pomiarów stężeń zanieczyszczeń pyłowych i gazowych na różnych wysokościach, a następnie obserwować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń nad aglomeracją śląsko-zagłębiowską. W sumie wykonano kilkanaście tysięcy pomiarów różnych parametrów powietrza.

Powstanie pierwszego w Europie napowietrznego mobilnego laboratorium umieszczonego w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze pozwoliło na przyłączenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do konsorcjum ACTRIS, które w 2020 r. zostało wpisane na listę strategicznych infrastruktur badawczych, umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktur Badawczych. Uniwersytet Śląski nawiązał też współpracę w zakresie badania powietrza i ekosystemów zależnych z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Radom/ Technologie kosmiczne w Instytucie Technologii Eksploatacji – Sieć Badawcza Łukasiewicz

  • Fot. Adobe Stock

    Każda sztuczna inteligencja ma swój styl - artykuł Polki w Scientific American

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera