Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.10.2021
PL EN
14.09.2021 aktualizacja 14.09.2021

Ekstremalne susze mogą być w Europie dwa razy częstsze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kryzys klimatyczny może podwoić częstotliwość ekstremalnych regionalnych letnich susz w Europie. Według badań cztery obszary szczególnie w przyszłości zagrożone suszą to Francja, Alpy, obszar basenu Morza Śródziemnego i Półwysep Iberyjski – informuje pismo “Frontiers in Water".

Trwający kryzys klimatyczny ma globalne skutki. Na przykład susze stały się krytycznymi zagrożeniami hydrometeorologicznymi na całym świecie. W Europie już spowodowały one znaczne koszty społeczne, gospodarcze i środowiskowe, zwłaszcza w latach 2003, 2010 i 2018. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie dotykają 55 milionów ludzi.

Badania nad przyszłym występowaniem susz mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego złagodzenia kryzysu klimatycznego. Nowe badanie pokazuje, że Europa zmierza w kierunku nasilających się susz ekstremalnych. Różnice regionalne są jednak duże i istnieje pilna potrzeba zidentyfikowania geograficznych, "gorących" punktów dla przyszłych susz.

Magdalena Mittermeier, Andrea Böhnisch i ich koledzy z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana i Konsorcjum Ouranos w Kanadzie ocenili obecne i przyszłe trendy klimatyczne oraz najbardziej zagrożone suszą miejsca w Europie.

„Susze letnie są w Europie bardzo istotnym tematem – powiedziała Magdalena Mittermeier, autorka badań prowadzonych wspólnie z Andreą Böhnisch. Obie pracują w Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) w Niemczech. - W scenariuszu wysokoemisyjnym przewidujemy wyraźny trend w kierunku większej liczby dłuższych i bardziej intensywnych susz letnich z deficytem opadów pod koniec stulecia”.

Jak wynika z badań Mittermeier i Böhnisch, w długoterminowej przyszłości (od 2080 do 2099 r.) Europa odnotuje wzrost częstotliwości i intensywności susz letnich oraz zmniejszającą się liczbę susz zimowych w kilku regionach o różnym klimacie. Różnice między opadami zimowymi i letnimi będą większe: będą się zwiększać zimą i zmniejszać latem.

Cztery obszary szczególnie w przyszłości zagrożone suszą to Francja, Alpy, obszar basenu Morza Śródziemneego i Półwysep Iberyjski. Wzrost częstotliwości ekstremalnych letnich susz może tam przekroczyć 50 proc.

Dla środkowej Europy - według badania - roczne prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnej suszy silnie wzrasta w miesiącach letnich i wynosi 25 proc. W Europie Wschodniej i Alpach poważne i ekstremalne susze mają wyższe prawdopodobieństwo w odległej przyszłości z wartościami około 20 proc. (susze dotkliwe) i 40 proc. (susze ekstremalne).

W przypadku Francji modele przewidują wzrost częstotliwości ekstremalnych susz nawet o 60 proc.

Dla rejonu Morza Śródziemnego odsetek ekstremalnych susz w dalszej przyszłości sięga około 80 proc. w miesiącach letnich. Na Półwyspie Iberyjskim odsetek skrajnych susz jest najwyższy ze wszystkich regionów, osiągając 96 proc. w lipcu i 88 proc. w sierpniu.

„Nasze badanie pokazuje, że niesłabnąca zmiana klimatu drastycznie pogorszy ryzyko suszy w miejscach już zagrożonych. Ale także w niektórych regionach, gdzie susze odgrywają obecnie niewielką rolę, spodziewamy się, że przyszłe zagrożenie suszą stanie się poważne. Pokazujemy, że Alpy należy w przyszłości traktować jako dodatkowy obszar zagrożony suszami” – powiedziała Mittermeier.

„Niezłagodzone zmiany klimatu, w scenariuszu, który zakłada dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych drastycznie zwiększą częstotliwość, czas trwania i intensywność susz letnich w wielu regionach Europy. (...) Dlatego konsekwentne łagodzenie zmian klimatu, uzgodnione w ramach porozumienia paryskiego, ma ogromne znaczenie w kontekście susz w Europie” - dodała. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021