Samice kolibrów upodabniają się wyglądem do samców

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samice kolibrów, żeby uniknąć natarczywych zachowań ze strony samców, upodabniają się do nich wyglądem – piszą naukowcy na łamach „Current Biology”.

Samice zamieszkujących Panamę nektareczków błękitnych z rodziny kolibrów wypracowały skuteczną strategię radzenia sobie z natarczywością samców. Naukowcy odkryli, że mniej więcej jedna czwarta samic częściowo upodobniła się wyglądem do samców.

Jaskrawe ubarwienie upierzenia jest typowe dla samców nektareczków. Część samic, która przybiera podobne upierzenie, nie spotyka się ze strony samców z agresją, taką jak dziobanie.

„Zwykle młode samice nie przypominają wyglądem dorosłych samców, ale dorosłe samice” - opisuje Jay Falk z University of Washington (USA). Kiedy zaobserwował, że u nektareczków jest inaczej, zaczął przyglądać się temu zjawisku.

Samce tego gatunku mają białą szyję i krzykliwe, niebieskie kolory, które intensywnie opalizują. Z kolei samice mają barwy jednostajne i stonowane, w odcieniach zielono-szarych, które pozwalają im wtopić się w otoczenie.

Falk i jego zespół odkryli jednak, że około 20 proc. dorosłych samic ma efektowne kolory, podobne jak u samców. Wraz z wiekiem te barwy nie zmieniają się u nich na typowe dla samic. Naukowcy odkryli, że prawdopodobnie ma to związek z unikaniem nękania przez samce podczas zalotów lub karmienia.

Aby dowiedzieć się, dlaczego niektóre samice kolibrów zachowywały efektowne barwy, naukowcy stawiali wypchane kolibry na karmnikach i obserwowali, jak prawdziwe ptaki wchodzą z nimi w interakcje. Odkryli, że samce nękały głównie samice o stonowanych barwach.

Więcej - na stronie publikacji źródłowej (https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0960982221010332) (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera