Pobyt blisko natury poprawia samopoczucie nastolatków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Spacer po parku lub zwykłe wyjście na zewnątrz - tyle wystarczy, aby młodzież poczuła się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Promowanie tego typu aktywności może pomóc utrzymać dobre samopoczucie wśród nastolatków i młodych dorosłych - informują badacze z University of Michigan.

Zespół, którego działaniami kierowała Astrid N. Zamora z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, wykorzystał w badaniach ankietę MyVoice. Ankieta ta wysyłana jest bezpośrednio na adres e-mailowy osób badanych i umożliwia zebranie informacji zarówno jakościowych, jak i ilościowych. We wrześniu 2020 r. naukowcy wysłali pięć otwartych pytań do młodzieży w wieku między 14 a 24 rokiem życia. Respondentów pytano np, jak postrzegają przyrodę i jak przebywanie na świeżym powietrzu wpływa na ich samopoczucie.

Według prawie 85 proc. badanych spędzanie czasu na łonie natury jest bardzo dobre dla zdrowia psychicznego. Ponad połowa (52 proc.) wspomniało, że czuli spokój, gdy przebywali na łonie natury, ponad jedna piąta (22 proc.) stwierdziła, że kontakt z naturą łagodzi stres lub zmniejsza niepokój, a według 17 proc. badanych, przebywanie na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na ich zdrowie fizyczne i sprawia, że czują się lepiej.

Co trzecia osoba stwierdziła, że dzięki kontaktowi z naturą czuje się lepiej psychicznie, emocjonalnie i mentalnie, lub że czują się szczęśliwsi dzięki obcowaniu z nią.

Ponadto okazało się, że 88 proc. młodzieży chce spędzać więcej czasu na łonie natury, zaś 22 proc. wymieniło przeszkody, które im to utrudniają - m.in. duża ilość obowiązków lub obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

„Nasze ustalenia potwierdzają, że spędzanie czasu na łonie natury - w pobliżu drzew, lasów i zieleni - może być bardzo dobre dla zdrowia publicznego, zwłaszcza, że młodzież często ma dostęp do zielonych przestrzeni w mieście” - mówi Zamora.

Jak zauważają badacze, młodzież w okresie dorastania doświadcza różnych zmian fizjologicznych, stylu życia i zachowań, co może wiązać się z różnymi doświadczeniami psychicznymi i fizycznymi, również tymi nieprzyjemnymi. Dlatego ważne jest, aby młodzi ludzie mieli możliwość uspokojenia się i odstresowania łatwo dostępny sposób. “Widać jednak, że młodzież sama stwierdza, że czuje się lepiej fizycznie i psychicznie, gdy spędza czas na łonie natury i - co najważniejsze - chce spędzać więcej czasu w otoczeniu przyrody” - zauważają naukowcy.

Według badaczy, informacje jakie uzyskali dzięki badaniu, mogą posłużyć do wspierania i promowania zdrowia psychicznego poprzez ułatwienia młodzieży dostępu do natury. Więcej - na stronie publikacji (https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-021-11622-x)

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera