Nauka dla Społeczeństwa

27.09.2022
PL EN
19.08.2021 aktualizacja 19.08.2021

Lubelskie/Nowy pas startowy na lotnisku Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Nowy pas startowy na lotnisku szkoleniowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (Lubelskie) oddano w czwartek uroczyście do użytku.

W uroczystości uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „Jesteśmy świadkami modelowego, wręcz skokowego, skoku cywilizacyjnego tego miejsca w woj. lubelskim” – powiedział minister.

„Jeszcze kilka lat temu można było tu zaśpiewać +tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco+. Tu jest dzisiaj wspaniałe lotnisko, piękna baza do kształcenia tych wszystkich 300 studentów pilotażu na bardzo wysokim poziomie” – dodał Czarnek.

Razem z europosłanką Beatą Mazurek minister Czarnek wręczył rektorowi uczelni prof. Arkadiuszowi Tofilowi symboliczny czek na 1,7 mln zł. Jak powiedział minister, są to pieniądze na zakup nowego nowoczesnego symulatora lotów, „żeby to kształcenie pilotów, lotników tutaj odbywało się na jeszcze wyższym poziomie”.

Na uroczystości obecny był również prezes partii Porozumienie, były wicepremier Jarosław Gowin, który wspierał rozwój szkoły w Chełmie i budowę lotniska m.in. jako minister nauki i szkolnictwa wyższego. „Jestem szczęśliwy i dumny z tego, że to lotnisko powstało, że mogłem przyłożyć do tego swoją cegiełkę” – powiedział Gowin.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie prof. Arkadiusz Tofil powiedział, że nowa infrastruktura lotniskowa, utwardzona droga startowa, drogi kołowania to podstawa do bezpiecznego kształcenia pilotów samolotów i śmigłowców. „Mam nadzieję że to przyczyni się do zwiększenia ilości wykonywanych lotów, ale też zwiększenia ilości osób, które będziemy w stanie szkolić w ośrodku” – podkreślił. Zaznaczył, że obecnie w szkoleniu praktycznym uczestniczy ok. 170 osób.

Nowy pas startowy na lotnisku chełmskiej PWSZ (które znajduje się w Depułtyczach Królewskich k. Chełma) ma długość 1020 m i szerokość 30 m. Droga startowa wyposażona jest w oświetlenie nawigacyjne oraz system precyzyjnego podejścia do lądowania w obu kierunkach. Koszt inwestycji wyniósł ponad 29 mln zł, z czego prawie 20 mln zł stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie to uczelnia publiczna, istnieje od 2001 r. Jest jednym z pięciu ośrodków akademickich w Polsce, który kształci pilotów cywilnych. Studia prowadzone są na różnych kierunkach lotniczych - m.in. pilotaż samolotowy, pilotaż śmigłowcowy, mechanika lotnicza. Uczelnia dysponuje własnym Akademickim Portem Lotniczym.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oferuje też kształcenie na technicznych, humanistycznych, medycznych oraz rolniczych.

PAP - Nauka w Polsce, Renata Chrzanowska

ren/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022