Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
15.08.2021 aktualizacja 15.08.2021

USA/ CDC zalecają kobietom w ciąży szczepienie przeciw Covid-19

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają, by kobiety w ciąży szczepiły się przeciw Covid-19 - podano do wiadomości w środę. CDC oświadczyły, że ani we wcześniejszych, ani w najnowszych badaniach nie znalazły dla nich przeciwskazań.

"Szczepionki są bezpieczne i skuteczne; nigdy nie było to pilniejsze niż teraz, by zwiększyć liczbę szczepień, gdy zmagamy się z wysoce zakaźnym wariantem Delta, obserwując poważne skutki Covid-19 pośród osób niezaszczepionych" - oświadczyła dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky.

Z najnowszych analiz wynika, że wskaźnik poronień po szczepieniu pozostaje na podobnym poziomie co wśród ciężarnych kobiet, które nie przyjęły szczepionki. Badania dotyczyły preparatów koncernów Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

Z drugiej strony, z informacji CDC wynika, że ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego przebycia Covid-19 oraz przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Z tego powodu CDC apelują, by wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, w tym kobiety w ciąży i karmiące, się zaszczepiły.

"Szczepienia, to jedyne wyjście z tego kryzysu" - oznajmiła Walensky. (PAP)

ska/ mal/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022