Uczelnie i instytucje

Politechnika Częstochowska i huta Liberty Częstochowa będą współpracować

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Nowy właściciel częstochowskiej huty, spółka Liberty Częstochowa oraz Politechnika Częstochowska zawarły umowę o współpracy i podpisały list intencyjny m.in. w sprawie płatnych staży dla studentów. Współdziałaniu przedsiębiorstwa i uczelni patronuje samorząd Częstochowy.

Jak poinformował we wtorek częstochowski Urząd Miasta, w ramach podjętej współpracy uczelnia chce zachęcić młodych ludzi do studiowania kierunków związanych z przemysłem, w tym metalurgii.

Natomiast firma Liberty Częstochowa, poszukująca nowych kadr dla huty, oferuje studentom kierunków technicznych możliwość odbycia płatnych staży, a także prowadzenia badań laboratoryjnych. W planie ma też współpracę z częstochowskimi szkołami branżowymi i technicznymi.

Z uczestnikami spotkania, podczas którego podpisano porozumienie obu instytucji, połączył się zdalnie szef działu zasobów ludzkich Grupy Liberty w Europie Wschodniej i Centralnej, Sean Shepherd. Jak podkreślił, koncernowi bardzo zależy na współpracy z uczelniami wyższymi w celu kształcenia nowych kadr. Firma chce też promować innowacyjne rozwiązania w przemyśle.

Na staże w częstochowskiej hucie będą mogli liczyć m.in. studenci nowego kierunku "Inteligentny przemysł", utworzonego właśnie na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Innowacyjne studia są odpowiedzią na wyzwania rewolucji przemysłowej 4.0. Program przewiduje kształcenie z zakresu projektowania i rozwoju produktu oraz nowoczesnych procesów produkcyjnych.

Częstochowska huta, której właścicielem od 28 maja br. jest spółka Liberty Częstochowa, to największy w Polsce producent blach grubych (o grubości od 6 do 150 mm) dla przemysłu maszynowego, stoczniowego, budownictwa oraz górnictwa i energetyki, m.in. na rurociągi i gazociągi. Celem nowego właściciela jest produkcja miliona ton stali rocznie. Huta, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia, zatrudnia obecnie 1,2 tys. osób i prowadzi nabór nowych pracowników na wiele stanowisk produkcyjnych i związanych z utrzymaniem ruchu.

Z końcem maja br. zakończyła się procedura sprzedaży majątku upadłej Huty Częstochowa. W lutym przetarg za 190 mln zł wygrała spółka Corween Investments z grupy Liberty – potentata na rynku hutniczym - będąca od grudnia ub. roku dzierżawcą huty. Spółka Corween Investments zmieniła następnie nazwę na Liberty Częstochowa.

Wcześniej dzierżawcą upadłej Huty Częstochowa, prowadzącym produkcję w zakładzie, była firma Sunningwell International Polska. Na początku grudnia ub. roku syndyk rozwiązał umowę z tym dzierżawcą po tym jak m.in. produkcja w zakładzie stanęła, a część załogi trafiła na postojowe. Kolejnym dzierżawcą została spółka Corween Investments, która wznowiła produkcję w zakładzie 10 stycznia br.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Błoński

mab/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera