Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
01.08.2021 aktualizacja 01.08.2021

Kakadu się papugują

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Papugi kakadu żółtoczube (Cacatua galerita) uczą się otwierać pojemniki na śmieci naśladując jedna drugą - informuje "Science”.

Dorastająca do 50 cm długości kakadu żółtoczuba zamieszkuje między innymi Australię i Nową Gwineę. Kilka australijskich kakadu nauczyło się, jak otwierać pojemniki na śmieci, po czym inne ptaki zaczęły kopiować to zachowanie. Przypadki plądrowania pojemników rozprzestrzeniały się we wschodniej Australii falami.

„Gdyby uczyły się tego indywidualnie, obserwowalibyśmy to zachowanie losowo, ale ich metoda tak naprawdę rozprzestrzenia się z jednego przedmieścia na drugie” – wyjaśnia Barbara Klump z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Niemczech.

Już kilka lat temu Richard Major z Australian Museum Research Institute w Sydney sfilmował kakadu żółtoczubą unoszącą wieko pojemnika i udostępnił wideo koledze Klump.

Naukowcy poprosili mieszkańców przedmieść z okolic Sydney i Wollongong o pomoc w obserwacjach i zgłaszanie przypadków plądrowania pojemników na śmieci w swoich dzielnicach.

Na początku projektu, w roku 2018 r., naukowcy udokumentowali otwieranie pojemników przez kakadu na trzech przedmieściach. Jednak pod koniec 2019 r., jak wynika z 1396 raportów, ptaki plądrowały kosze na 44 przedmieściach. Mapując zgłoszone obserwacje, naukowcy wykryli wyraźny wzorzec dzielenia się wiedzą, gdy incydenty rozprzestrzeniały się geograficznie na zewnątrz od miejsc początkowych.

Analizy nagrań wideo pozwoliły zaobserwować pięcioetapowy proces, obejmujący podważanie, otwieranie, trzymanie, chodzenie i przewracanie - wszystko to wymaga określonych ruchów głowy i nóg wokół pokrywy oraz ustawienia na podstawie. Naukowcy podejrzewają, że tylko nieliczne ptaki samodzielnie zorientowały się, jak otwierać kosze. Różnice w technice najwyraźniej również podążały za geograficznym wzorcem rozprzestrzeniania się.

Zespół użył małych kropek farby, aby oznaczyć ponad 500 ptaków i odkrył, że około 10 proc. z nich umie otworzyć pojemniki. Były to głównie większe samce, które z jednej strony miały więcej siły do podnoszenia pokrywy, a z drugiej dominująca pozycja mogła im dawać ułatwiony dostęp do pojemników.

Jak zwraca uwagę Klump, fascynujące dla badaczy zjawisko stało się przyczyną “wielkiego bałaganu” - ptaki rozrzucają śmieci, które im się nie podobają. Zamykanie pojemników uniemożliwiałoby z kolei działanie automatyczne opróżnianie pojemników po przyjeździe śmieciarki. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021