Ustalono tożsamość 14 żyjących potomków Leonarda da Vinci - ogłosili badacze, kompletując jego drzewo genealogiczne. Zrekonstruowali 21 pokoleń w prostej linii z ojca na syna, począwszy od 1331 roku. To rezultat dekad prac i badań DNA.
Trzynastu z czternastu męskich potomków wywodzących się z rodziny geniusza renesansu dotąd nie znano.
Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie “Human Evolution”, a przedstawili je założyciel muzeum Leonarda da Vinci Alessandro Vezzosi i prezes stowarzyszenia Dziedzictwo Leonardo da Vinci - Agnese Sabato.
Naukowcy przypomnieli, że w 2016 roku zidentyfikowali 35 potomków artysty, choć w większości nie w linii prostej. Był wśród nich światowej sławy reżyser filmowy, teatralny i operowy Franco Zeffirelli, zmarły dwa lata temu.
Vezzosi wyjaśnił we wtorek Ansie, że żyjący bezpośredni potomkowie, pochodzący od ojca artysty i przyrodniego brata mają od 1 roku do 85 lat. Nie mieszkają w miejscowości Vinci koło Florencji, skąd pochodził Leonardo, ale w okolicznych gminach w Toskanii. Są wśród nich urzędnik, geometra, rzemieślnik.
Ich DNA zostanie dokładnie zbadane w najbliższych miesiącach – poinformował autor badań.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ tebe/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.