Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
04.07.2021 aktualizacja 04.07.2021

Inżynieria ogólna – nowy kierunek na Politechnice Śląskiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Inżynieria ogólna to nowy kierunek oferowany przyszłym studentom Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To interdyscyplinarne studia, obejmujące różne dyscypliny inżynierskie, jak inżynieria mechaniczna, elektryczna, chemiczna, czy lotnicza.

"To nasza prawdziwa perełka, jedyny taki kierunek w Polsce. Szerokie kompetencje inżynierskie zdobyte podczas studiów na kierunku inżynieria ogólna pozwolą absolwentowi tego kierunku na ciekawą i dobrze opłacaną pracę w przyszłości, a także szybką adaptację do aktualnych w danym czasie wymagań konkretnych gałęzi gospodarki" – wskazał prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz.

"Konieczne jest takie kształcenie inżyniera, które da mu kompetencje ciągłego uczenia się, poznawania nowych technologii, przekwalifikowania się, dostosowania do postępu technologicznego i zdobywania wiedzy poprzez kontakt z przemysłem zaawansowanych technologii" — uważa rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Pierwsze dwa lata na kierunku inżynieria ogólna obejmują zajęcia ogólne, podstawowe oraz kierunkowe inżynieryjne. Po drugim roku student będzie mógł wybrać ścieżkę dyplomowania. Obecnie uczelnia oferuje 4 takie ścieżki, związane z inżynierią transportu, inżynierią elektryczną, inżynierią mechaniczną oraz inżynierią środowiska.

Ciesząca się statusem uczelni badawczej Politechnika Śląska na 13 wydziałach i w 2 instytutach zlokalizowanych w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu kształci ponad 18 tys. studentów, w tym prawie 15 tys. na studiach stacjonarnych. Obecnie prowadzi ponad 50 kierunków studiów i około 200 specjalności, obejmujących cały zakres działalności inżynierskiej.

Nowe kierunki studiów na Politechnice Śląskiej to także: inżynieria lotnicza i kosmiczna, sustainable energy engineering, rekultywacja i zagospodarowanie terenów poprzemysłowych, cognitive technologies, mechatronika przemysłowa, geoinformatyka i geologia środowiska, geodezja i kartografia, geoinżynieria i eksploatacja surowców, inżynieria i technologie materiałowe, inżynieria produkcji i zarządzania, automatyka i robotyka przemysłowa, informatyka w systemach i układach elektronicznych, mechanika i budowa maszyn energetycznych. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022