Opracowano katalizator, który rozkłada CO2

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Japońscy naukowcy stworzyli materiał, który pod wpływem promieni słonecznych rozkłada dwutlenek węgla. To może być sposób na zmniejszenie ocieplenia klimatu - twierdzą.

Jak przypominają naukowcy z Nagoya Institute of Technology, jedna ze strategii ograniczenia ilości dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze polega na jego rozkładaniu z pomocą fotokatalizatorów. Są to materiały, które absorbują energię świetlną i ułatwiają w ten sposób określoną reakcję chemiczną.

Badacze opracowali materiał, który w taki sposób rozkłada CO2. W swojej pracy zajęli się jodanem srebra (AgIO3) - obiecującym katalizatorem, który jednak wymaga więcej energii, niż ilość, jakiej dostarcza światło widzialne. A to ono właśnie stanowi większość docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego.

Najpierw naukowcy połączyli cząsteczkę jodanu srebra z inną - jodkiem srebra, który jest w stanie pochłaniać właśnie fale widzialne. Taki tandem jednak trudno się wytwarza, co stoi na przeszkodzie masowej produkcji.

Drugi, może nawet ważniejszy problem problem polega na tym, że niosące pochłoniętą energię elektrony z jodku słabo przechodzą do jodanu. Tymczasem jest to klucz do całej reakcji.

W tym wyzwaniu pomogła nanotechnologia. „Stworzyliśmy nowy fotokatalizator, zawierający węglowe nanorurki o pojedynczych ściankach (ang. single-walled carbon nanotubes - SWCNTs) połączone z AgiO3 oraz AgI w trójskładnikowy, kompozytowy katalizator” - wyjaśnia prof. Shinji Kawasaki, współautor wynalazku.

„SWCNTs pełnią różne role. Rozwiązują zarówno problem syntezy, jak i przesyłania elektronów” - wyjaśnia ekspert.

Proste wytwarzanie katalizatora umożliwia produkcję w dużych ilościach. Dzięki nanorurkom katalizatorem daje się także łatwo pokrywać różne, nawet elastyczne powierzchnie, które można zastosować w różnych miejscach.

Zdaniem badaczy rozkład tego gazu z pomocą katalizatora - obok redukcji emisji CO2 przez przemysł - pozwoli lepiej radzić sobie z globalnym ociepleniem. W następnym kroku naukowcy zamierzają zbadać możliwość wykorzystania wynalazku do produkcji wodoru.

Więcej informacji na stronach: https://www.nitech.ac.jp/eng/news/2021/9034.html oraz https://www.nature.com/articles/s41598-021-89706-2 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera