Ekspert: mamy pierwsze potwierdzenie wymienności szczepionek przeciwko COVID-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mamy pierwsze potwierdzenie wymienności szczepionek przeciwko COVID-19 – twierdzi ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Paweł Grzesiowski. Specjalista powołuje się na badania w Hiszpanii, w których szczepionkę AstraZeneki zastąpiono preparatem Pfizera.

„W Hiszpanii u 672 osób poniżej 60 lat w badaniu Combivacs 8-12 tygodni po jednej dawce AstraZeneki podano jedną dawkę preparatu Pfizera. Uzyskano kilkakrotnie wyższą odpowiedź niż po dwóch dawkach AstraZeneki bez wzrostu działań ubocznych. To pierwsze potwierdzenie wymienności szczepionek” – podkreśla na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Służby medyczne w Hiszpanii we wtorek wieczorem podjęły już decyzje, że szczepienie przeciw COVID-19 u osób poniżej 60. roku życia, które przyjęły pierwsza dawkę preparatu firmy AstraZeneca, w drugiej dawce zostanie zastąpione preparatem Pfizera. Ta zmiana strategii szczepień ma być realizowane w najbliższych dniach.

Badania, w których szczepionki AstraZeneki zastąpiono preparatem Pfizera, przeprowadzili specjaliści Instytutu Zdrowia im. Karola III w Madryci. Wykazały one, że taka wymiana szczepionek u osób, które otrzymały już jedną dawkę AstraZeneki jest bezpieczne i skuteczne. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

    Wrocław/ Badania biochemiczki z UPWr nadzieją na przełom w leczeniu raka otrzewnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera