Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.05.2021
PL EN
19.04.2021 aktualizacja 19.04.2021

Gajewski: dla NCBJ program Horyzont Europa to większa renoma i wiarygodność

Udział w Unijnym programie Horyzont Europa dla Narodowego Centrum Badań Jądrowych to większa wiarygodność, współpraca z renomowanymi partnerami - ocenił dr Jacek Gajewski z NCBJ podczas konferencji inaugurującej w Polsce program Horyzont Europa 2021-2027.

Program ramowy UE na rzecz badań i innowacji 21-27 Horyzont Europa będzie w dużym stopniu kontynuacją programu Horyzont 2020, obecnego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2014–2020.

Jak mówił w czasie konferencji w piątek dr Gajewski - Koordynator Projektów Międzynarodowych NCBJ - dzięki udziałowi w „Horyzoncie” m.in. rośnie wiarygodność, Centrum, które może angażować się w wieloletnie programy badawcze z poważnymi zagranicznym partnerami, jak np. francuskie CEA.

Udział w programie dał możliwość utworzenia różnych kanałów współpracy i konsorcjów, mogliśmy wejść na najwyższy światowy poziom jeśli chodzi o materiały, zarówno jeśli chodzi o inżynierię materiałową, jak i radiofarmaceutyki - podkreślał Gajewski.

Zaznaczył, że wcześniej poważnym problemem dla NCBJ było pozyskanie badaczy z najwyższej półki, jednak teraz takich problemów Centrum już nie ma. Jesteśmy lepiej postrzegani w licznych międzynarodowych ciałach, platformach współpracy, klastrach, jesteśmy postrzegani jak silny partner, a wielu naszych pracowników zajmuje ważne miejsca w różnych organizacjach - mówił Koordynator Projektów Międzynarodowych NCBJ. Jak podkreślał, o ile Centrum ma dość pieniędzy na wynagrodzenia czy organizowanie wydarzeń, ale potrzebuje sprzętu. Jesteśmy fizykami i potrzebujemy odpowiedniej aparatury, tymczasem mamy pewien problem z brakiem dostępu do infrastruktury badawczej - tłumaczył dr Gajewski.

Jednak, jak ocenił, perspektywa długoterminowa daje całkowicie nowe możliwości, projekty mogą być dłuższe, tak długie, jak np. cały cykl kształcenia doktorantów.

Udział w tego typu projektach ramowych to sytuacja, w której wszyscy wyrywają, powoduje też rodzaj efektu kuli śnieżnej - wskazał dr Gajewski. Dzięki nim stajemy się więksi, bardziej atrakcyjni, jesteśmy zapraszani do nowych projektów w inżynierii materiałowej - wyliczał.(PAP)

wkr/ amac/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021