Agencja Badań Medycznych tworzy Polską Sieć Badań Klinicznych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Celem utworzenia Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest wdrożenie jednolitych systemowych rozwiązań jakościowych i procesowych w podmiotach realizujących badania kliniczne w Polsce. Jak dotąd Agencja Badań Medycznych przekazała na ten cel 150 mln zł - poinformowała w środę ABM.

W środę na swojej stronie internetowej ABM poinformowała, że buduje nową polską markę pod nazwą Polska Sieć Badań Klinicznych.

"Wdrożenie nowych rozwiązań bezpośrednio wpłynie na wzmocnienie pozycji Polski w zakresie prowadzenia badań klinicznych oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności krajowej infrastruktury oraz jej zdolności do wspierania wysokiej jakości badań. Konsekwencją tych zmian będzie efektywniejszy rozwój współpracy na poziomie międzynarodowym" - napisano.

Z komunikatu ABM wynika, że do Polskiej Sieci Badań Klinicznych w pierwszej kolejności przystąpi 10 beneficjentów w ramach konkursu na utworzenie Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Wśród nich są: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wojskowy Instytut Medyczny, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach, Gdański Uniwersytet Medyczny, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reichert.

Jak pisze ABM, utworzenie krajowej sieci ośrodków badań klinicznych jest inicjatywą wzorowaną na modelach zachodnioeuropejskich.

"Sieciowanie ośrodków ma przynieść wymierne korzyści dla wszystkich uczestników procesu czyli szpitali, badaczy i przede wszystkim pacjentów. Głównym celem łączenia ośrodków w sieć jest wdrożenie wspólnego standardu jakości i ujednolicenie procesów operacyjnych związanych z prowadzeniem badań komercyjnych i niekomercyjnych" - podkreślono.

Dodano, że korzyści mają odnosić również ośrodki akademickie uzyskując dostęp do know how i doświadczeń innych ośrodków, wspólnego rozwiazywania problemów oraz poprawy współpracy krajowej między ośrodkami będącymi w sieci.

ABM będzie pełniła funkcję mentorską w tworzeniu Polskiej Sieci Badań Klinicznych - wynika z komunikatu. Agencja ma opracować i udostępnić platformę IT, która będzie głównym narzędziem komunikacyjnym i informacyjnym sieci. ABM będzie inicjować i prowadzić działalność edukacyjną, przygotowywać jednolite wzory dokumentów oraz wspomagać promocję ośrodków.

"Uruchomienie Sieci pozwoli na wzrost liczby realizowanych w ośrodkach badań, a tym samym przyczyni się do większego dostępu pacjentów do innowacyjnych terapii" - wynika z komunikatu.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera