18.04.2021
PL EN
24.02.2021 aktualizacja 24.02.2021

Nowe studia MBA na Politechnice Śląskiej – ochrona zdrowia oparta na technologii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Śląska otwiera nowe studia MBA z zakresu ochrony zdrowia, których program obejmuje szkolenie kompetencji menedżerskich np. jak zarządzać placówką wyposażoną w nowoczesny sprzęt, wykorzystując do tego najnowsze rozwiązania informatyczne.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Jadwiga Witek, to pierwsze i jedyne takie studia w kraju. Tłumaczyła, że ich nowością jest – obok klasycznej ścieżki specjalistycznej ochrony zdrowia i ścieżki menadżerskiej – ścieżka technologiczna właśnie.

„Nowoczesna medycyna – oprócz leczenia – musi opierać się o nowoczesne technologie (…). Słuchacze studiów poznają najnowocześniejsze osiągniecia informatyki, które zostaną wykorzystane w diagnostyce, w terapii oraz w systemie organizacji ochrony zdrowia. To wszystko ma być fundamentem dobrego przygotowania do zarządzania ochroną zdrowia w XXI wieku” – podkreślił prof. Marek Gzik z Politechniki Śląskiej.

Dodał, że część wykładów poprowadzą eksperci z firmy Philips, ponadto zajęcia będą prowadzone m.in. przez profesorów z Nyenrode Business University w Holandii.

Z kolei Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych Politechniki Śląskiej dr hab. prof. PŚ Małgorzata Dobrowolska wskazała, że obszar medyczny należy dziś do najbardziej rozwijających się, jeśli chodzi o postęp technologiczny.

„Nie mamy wątpliwości, że o jakości leczenia w coraz większym stopniu – obok profesjonalnych kadr – decyduje stopień wykorzystania osiągnięć techniki (…). Adekwatny dobór treści do potrzeb jednostek szpitalnych wymagał od nas sporej wiedzy. I to uważamy za nasz atut, jeżeli chodzi o proponowane studia, a mianowicie szkolenie kompetencji menedżerskich, zarządzania jednostką wyposażoną w nowoczesny sprzęt przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych osiągnięć informatycznych” – powiedziała Dobrowolska.

Studia są także odpowiedzią na wyzwania aktualnej sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2. „Studia MBA są kolejnym przykładem naszej odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby płynące z otoczenia społeczno-gospodarczego, które wynikają nie tylko z globalnego kryzysu wywołanego pandemią, ale przede wszystkim są efektem szerokiej i intensywnej współpracy Politechniki Śląskiej z biznesem i przemysłem” – wskazał rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Jak podała rzeczniczka uczelni, oferta studiów MBA składa się z 550 godzin dydaktycznych zagadnień menedżerskich oraz 120 godzin specjalistycznej ścieżki profilu Ochrona Zdrowia. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wiedzę z zakresu m.in. inżynierskiego wspomagania medycyny, medycyny spersonalizowanej i medycyny 2.0, prawnej odpowiedzialności menedżera podmiotu leczniczego, organizacji i funkcjonowania rynku ochrony zdrowia.

Rekrutacja trwa do 25 lutego. Rozpoczęcie tych studiów jest planowane na marzec, kształcenie ma się odbywać hybrydowo.

Ochrona Zdrowia to jeden z trzech profilów, na które trwa rekrutacja w ramach studiów MBA na Politechnice Śląskiej. Pozostałe to: Usługi Publiczne i Przemysł 4.0.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021