27.02.2021
PL EN
21.02.2021 aktualizacja 21.02.2021

Kofeina może wpływać na strukturę mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Częste spożywanie kawy i innych napojów zawierających kofeinę może wpływać na objętość istoty szarej mózgu – twierdzą szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei, których wnioski opublikowało pismo „Cerebral Cortex”. Badacze zaznaczają jednak, że wyniki te nie oznaczają, że kofeina negatywnie wpływa na mózg.

W badaniach wzięło udział 20 młodych zdrowych osób, które codziennie piły kawę. Uczestnicy przez 10 dni zamiast kawy przyjmowali tabletkę z kofeiną, a przez kolejne 10 dni – placebo. Po upływie każdego z 10-dniowych cykli naukowcy analizowali objętość istoty szarej w mózgach uczestników oraz jakość snu.

Okazało się, że jakość snu uczestników nie była uzależniona od tego, czy przyjmowali tabletkę z kofeiną czy placebo. Zauważono jednak, że po 10 dniach kofeinowej abstynencji (przyjmowania placebo) objętość istoty szarej była większa niż po takim samym okresie spożywania tabletek z kofeiną. Różnice wyraźne były zwłaszcza w obszarze przyśrodkowej części prawego płata skroniowego oraz hipokampie, strukturze odgrywającej kluczową rolę w procesie zapamiętywania.

„Te wyniki nie oznaczają, że kofeina negatywnie wpływa na mózg. Zmiany morfologiczne w mózgu wydają się być tymczasowe, jednak warto kontynuować badania w celu lepszego zrozumienia ich wpływu” – komentuje dr Carolin Reichert, autorka analizy.

Źródło: DOI: 10.1093/cercor/bhab005 (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021