Badania: nowy lek może być pomocny w leczeniu choroby Alzheimera

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowy lek zawierający przeciwciało monoklonalne o jedną trzecią spowalnia rozwój wczesnej postaci choroby Alzheimera – wynika z wstępnych badań klinicznych. Niszczy on odkładające się w mózgu patologiczne białko amyloid beta.

Przeciwciała monoklonalne od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu wielu typów nowotworów. Przyczyniły się one do skuteczniejszego ich leczenia, powodują też mniej działań ubocznych niż chemioterapia.

Od niedawna prowadzone są próby wykorzystania tego typu leczenia w chorobie Alzheimera, wyjątkowo trudnej w terapii. Jak na razie dostępne są nieliczne leki, przydatne głównie w początkowej fazie tego schorzenia, na dodatek o ograniczonej skuteczności. Inne leki działają jedynie na objawy tego schorzenia.

Użyty w najnowszych badaniach lek o nazwie donanemab zawiera przeciwciała nakierowane na jedną z odmian patologicznego białka amyloidu beta o nazwie N3pG. Jest ono podejrzewane o to, że kiedy odkłada się w mózgu, powstają uszkodzenia skutkujące pogorszeniem pamięci oraz zdolności poznawczych.

W badaniach klinicznych, które nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane, wzięły udział 272 osoby cierpiące na wczesną postać choroby Alzheimera. Obserwowano je przez 18 miesięcy. Zauważono, że o jedną trzecią spowolnił się u tych pacjentów przebieg schorzenia. Skutki terapii, takie jak poprawa funkcji poznawczych utrzymywały się przez kilka miesięcy po zaprzestaniu leczenia przeciwciałami.

„Badanie wykazało, że obecność w mózgu amyloidu jest istotną przyczyną choroby Alzheimera” – powiedział Reutersowi Daniel Skovronsky, który kieruje badaniami w prowadzącej badania amerykańskiej firmie farmaceutycznej Eli Lilly and Company. Dodał jednak, że mechanizm rozwoju tego schorzenia jest bardziej skomplikowany, dlatego dla jej opanowania niezbędne są różne strategie leczenia.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) rozważa rejestrację leku o nazwie aducanumab, który również zawiera przeciwciało monoklonalne nakierowane na amyloid beta. Z badań wynika, że poprawia on zdolności poznawcze i funkcjonowanie chorych, ale wymaga zastosowania dość dużych dawek przez co najmniej 10 miesięcy. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa przywróciła słuch

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera