O planach powstania siedziby Muzeum Historii Polski (MHP) nad
Trasą Łazienkowską w Warszawie rozmawiali w Warszawie architekci i
władze Muzeum.
"Poza tym jest to uczęszczane miejsce spacerowe, naturalne miejsce dla zwiedzających. Trzeci argument jest taki, że zrekonstruowalibyśmy skarpę wiślaną, która dzisiaj przedzielona jest wykopem" - mówił Kostro.
Dyrektor Muzeum zwrócił też uwagę, że przeprowadzono "rozeznanie" na temat tej lokalizacji MHP. "Większość rozmów m.in. z konserwatorem zabytków i z varsavianistami była pozytywna" - podkreślił.
Projekt lokalizacji jeszcze nie powstał, ale z władzami miasta omawiany jest od prawie roku.
"Czekamy tylko na podpisanie porozumienia, przekazanego władzom już w styczniu. Cały czas oczekujemy na ostateczną decyzję - wstępna była pozytywna" - powiedział Kostro.
Kostro przypomniał także, że powstanie siedziby MHP planowane było już m.in. w odbudowywanym Pałacu Saskim na Placu Piłsudskiego. "Jest kilka powodów, dla których zrezygnowaliśmy z tej lokalizacji, m.in. dlatego, że władze miasta chciały umieścić tam swoje biuro urzędu miejskiego" - powiedział dyrektor Muzeum.
Biorący udział w debacie prof. Lech Wysokiński uważa, że lokalizacja siedziby Muzeum Historii Polski powinna znajdować się w strefie zabytkowej i powinna mieć zaplecze w postaci parkingu dla aut, autokarów, dogodny dojazd oraz atrakcyjne położenie, np. przy trasie spacerowej. "Wewnątrz budynku biegłaby Trasa Łazienkowska w tunelu. Budynek zajmowałby powierzchnię pod trasą, po obu stronach trasy i nad trasą. (...) Konstrukcja nad trasą stanowiłaby rodzaj mostu" - tak wyobraża sobie projekt siedziby MHP prof. Wysokiński.
"Obiekt postawiony nad Trasą Łazienkowską stanowiłby swego rodzaju bramę do centrum" - uważa Wysokiński. W jego opinii "łatwiej próbować usytuować Muzeum w tym miejscu niż na Placu Piłsudskiego".
Architekt Grzegorz Buczek zwrócił uwagę, że w środowisku architektów "trwa bardzo ożywiona dyskusja na temat lokalizacji Muzeum nad Trasą Łazienkowską". "Generalnie jest pozytywny pogląd na ten temat, m.in. ze względu na możliwość lepszego wyeksponowania układu historycznego w tym rejonie" - powiedział Buczek.
Jak dodał Buczek - zastrzeżenia pojawiają się m.in. przy omawianiu "relacji widokowych przyszłej siedziby Muzeum z Zamkiem Ujazdowskim". "Wprowadzenie w ten teren obiektu, który może - ale nie musi - konkurować widokowo z Zamkiem Ujazdowskim jest problemem (...), jest jednak zawodowa metoda rozstrzygania tego typu problemów - mówił Buczek.
Buczek zaproponował też lokalizację siedziby między Sejmem a ulicą Prusa. "Wracałbym też do lokalizacji przy Pl. Piłsudskiego" - powiedział Buczek. W jego opinii miasto "powinno zrozumieć, że lokalizacja MHP w miejscu, gdzie są turyści i najważniejsze miejsca kulturalne, np. Zachęta i - w pobliżu - Teatr Wielki" byłaby bardzo korzystna.
Jan Rutkiewicz z Biura Planowania Rozwoju Warszawy podkreślił, że dla niego sprawa lokalizacji MHP zależy od rangi muzeum. "Ranga Muzeum w oczach instytucji rządowych, władz miasta - od tego zależy m.in. skuteczność realizacji obiektu i jego lokalizacji" - tłumaczył Rutkiewicz.
"Gdyby była zgoda co do tego, że jest to wydarzenie o skali narodowej, jednocześnie gdyby miasto rozumiało, że tego typu instytucja jest wielką wartością dla miasta, nie byłoby problemu lokalizacji" - ocenił.
Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Muzeum Historii Polski ma być nowoczesną placówką muzealną posługującą się technologią multimedialną i interaktywnymi formami prezentacji. Ma w sposób nowoczesny ukazywać całość polskiej historii. AGZ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.