Warszawski Uniwersytet Medyczny uczestniczy w międzynarodowym projekcie badającym nowoczesne metody zachowania płodności - poinformowała w poniedziałek uczelnia.
Chodzi o międzynarodowy projekt ERIN – Ethically Responsible INnovations in reproductive medicine.
Celem projektu jest stworzenie ram etycznych, niezbędnych do pracy naukowej i klinicznej w zakresie spersonalizowanej medycyny rozrodu. Obejmie on zwłaszcza zagadnienia tzw. przedimplantacyjnej diagnostyki genetycznej oraz nowoczesnych metod zachowania płodności, czyli nowej dziedziny medycyny „oncofertility” - informuje rzeczniczka WUM.
Jednym z ekspertów projektu został prof. dr hab. Piotr Laudański z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
Prof. Laudański wejdzie w skład niezależnego ciała doradczego, tzw. Advisory Board, złożonego z przedstawicieli pięciu europejskich uczelni - z Belgii, Anglii, Węgier, Rosji i Polski. Będzie regularnie uczestniczył w spotkaniach i seminariach przybliżających społeczności międzynarodowej problematykę niepłodności, ze szczególnym uwzględnieniem problemów etycznych oraz aspektów zastosowania nowoczesnych technik molekularnych w codziennej praktyce lekarskiej.
"Szczególnie interesującą częścią projektu będzie analiza możliwości zastosowania metod oszczędzania płodności u kobiet poddanych chemioterapii. Obecnie w ramach równoległego projektu na Uniwersytecie Karolińska (w Szwecji) prowadzone są zaawansowane badania nad powstaniem tak zwanego sztucznego jajnika, który w założeniu ma pomóc młodym kobietom poddanym chemioterapii w przyszłości zachować płodność. Dlatego wymagana jest dyskusja w gronie ekspertów nad aplikacyjnymi i etycznymi aspektami tego typu metod" – mówi prof. Piotr Laudański.
Międzynarodowy zespół specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki pozwoli na dogłębną dyskusję o możliwościach nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia niepłodności - informuje WUM.
Podstawę merytoryczną projektu będzie stanowiła współpraca między trzema czołowymi europejskimi uczelniami – Uniwersytetem w Maastricht (Holandia), Uniwersytetem Karolińska (Szwecja) oraz Uniwersytetem Tartu (Estonia).
Projekt finansowany jest w ramach działań Horyzont 2020.
Nauka w Polsce - PAP
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.