Wykłady online o żywności, żywieniu i zdrowiu człowieka prowadzić będą badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie z okazji Europejskiej Nocy Naukowców. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaproszono również szkoły.
Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN Iwona Kieda, 27 listopada już po raz 15. będzie obchodzona Europejska Noc Naukowców.
Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przeprowadzą serię 15 wykładów online dla młodzieży szkolnej. Przygotowane w ramach projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda wykłady poruszą najciekawsze zagadnienia z obszaru żywności, żywienia i zdrowia człowieka.
Naukowcy wychodzą z założenia, że zdalne nauczanie nie musi oznaczać rutyny, dlatego zapraszają szkoły do współpracy i włączenia się do obchodów europejskiego święta nauki.
Finansowane ze środków Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji w obszarze żywności (EIT Food) wykłady będą źródłem wiedzy, inspiracji i poruszą najbardziej aktualne tematy dotyczące zdrowego odżywiania.
"Poznamy m.in. bakterie zamieszkujące nasze jelita i dowiemy się, jak za pomocą żywności możemy wzmocnić nasz system odpornościowy. Sprawdzimy, kiedy powinniśmy stosować dietę bezglutenową i przyjrzymy się bliżej faktom i mitom na temat jakości ryb pochodzących ze stawów hodowlanych"- powiedziała Iwona Kieda.
"Weźmiemy pod lupę jedną z poważniejszych chorób XXI wieku, jaką jest otyłość i przekonamy się czy tkanka tłuszczowa może pożerać kalorie. A jak już będziemy w temacie zdrowia i żywności, to poznamy też najpopularniejsze alergeny żywnościowe, dowiemy się, jak konserwować żywność, by przetrwała nawet najbardziej ekstremalne warunki, oraz dlaczego czasem robimy zakupy spożywcze, kierując się nie sercem i rozumem a… nosem"- dodała.
Obchody Europejskiej Nocy Naukowców potrwają od 27 listopada do 4 grudnia. Podczas każdego wykładu odbędzie się quiz wiedzy, z którego wyłonieni i nagrodzeni zostaną najbardziej uważni uczniowie. Szczegóły wydarzenia oraz wymagania techniczne znajdują się na stronie Instytutu: www.pan.olsztyn.pl
PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka
ali/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.