Inżynierowie pracują nad podwyższaniem rozdzielczości zdjęć satelitarnych

Fot. adobeStock
Fot. adobeStock

Zamiast niewyraźnej siatki pikseli, na przybliżonych kilkakrotnie zdjęciach satelitarnych pojawią się niewidoczne wcześniej szczegóły. Inżynierowie z gliwickiej firmy KP Labs pracują nad nowymi technikami przetwarzania obrazów, które pozwolą podwyższyć ich rozdzielczość.

Projekt ten o nazwie „DeepSent” został zakwalifikowany do finansowania przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) – podała firma.

Technologia ta umożliwi szersze wykorzystanie zdjęć z wcześniejszych satelitów m.in. do mapowania terenu, planowania przestrzennego, wspomagania podejmowania decyzji w branży ubezpieczeniowej czy do szybkiej reakcji na sytuacje kryzysowe w celu ochrony środowiska. Poprawa rozdzielczości może także znaleźć zastosowanie na przykład w radiologii, do powiększania obrazów tomografii komputerowej.

Inżynierowie wykorzystają techniki rekonstrukcji nadrozdzielczej (ang. super-resolution reconstruction), które pozwalają powiększać rozdzielczość zdjęcia w taki sposób, aby – zamiast siatki pikseli – można było zobaczyć niewidoczne wcześniej szczegóły.

By osiągnąć taki efekt zastosowane zostaną algorytmy umożliwiające dobór danych do uczenia sieci. Inżynierowie najpierw zastosują istniejące sieci do rekonstrukcji nadrozdzielczej obrazów Sentinel-2 w taki sposób, że każde pasmo obrazu multispektralnego będzie traktowane niezależnie, a następnie podjęta zostanie próba wykorzystania korelacji pomiędzy poszczególnymi pasmami.

KP Labs to firma z Gliwic zajmująca się rozwojem zaawansowanych technologii dla sektora kosmicznego.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera