Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
27.10.2020 aktualizacja 27.10.2020

Rektor UWr apeluje do środowiska uczelni o unikanie mowy nienawiści w związku o orzeczeniem TK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O unikanie przemocy i mowy nienawiści przez członków wspólnoty uczelnianej, którzy uczestniczą w sporze związanym z orzeczeniem TK, zaapelował w liście rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski. "Naszym celem jest budować społeczeństwo, jednoczyć je, nie zaś dzielić i burzyć" - wskazał.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją orzeczenia TK. Wyrok TK wywołał liczne protesty w całym kraju.

W opublikowany w poniedziałek liście do pracowników i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego rektor tej uczelni prof. dr hab. Przemysław Wiszewski podkreślił, że z „ogromnym żalem i niepokojem obserwuje od czwartku rozwój sytuacji w kraju”.

Zaapelował do członków uniwersyteckiej wspólnoty uczestniczących w sporze o dbałość o ludzką godność. „Unikajmy przemocy, unikajmy mowy nienawiści. Nie musimy iść ani tam, gdzie wieść chce nas siła, ani tam, gdzie idzie większość. Naszym powołaniem jest wybrać racjonalnie, w trosce o człowieka. Naszym celem jest budować społeczeństwo, jednoczyć je, nie zaś dzielić i burzyć. Pamiętajmy, że żyjemy i będziemy żyli razem w tym samym świecie” – napisał rektor.

Dodał, że „z różnych stron” otrzymuje wezwania do jednoznacznego opowiedzenia się Uniwersytetu za jedną z racji w tym sporze. „Ale tego zrobić nie możemy. Nie tylko dlatego, że jako wspólnota jesteśmy bardzo zróżnicowani w swoich poglądach. Przede wszystkim dlatego, że Uniwersytet ma swoją drogę, którą wybrał u swojego zarania i której musi pozostać wierny” – wyjaśnił prof. Wiszewski.

Wskazał, że drogą uniwersytetu jest „rozwijanie i uczenie świeckiej, racjonalnej, humanistycznej kultury dyskursu o świecie”. „Jako nauczyciele i jako studenci uczymy się budować między sobą mosty oparte o logikę, eksperyment, dowód – zawsze w trosce o człowieka. Odrzucamy jako sprzeczne z godnością człowieka przemoc, pogardę, chęć dominacji ze strony silniejszych. Wierzymy w światło ludzkiego rozumu nawet wtedy, gdy okoliczności wydają się temu przeczyć. Gdybyśmy tę wiarę porzucili, skazalibyśmy siebie i swoich współobywateli na noc nienawiści. Nigdy nie przyłożymy do tego ręki” - napisał profesor.

Rektor podkreślił, że misją środowiska uniwersyteckiego jest tworzenie kultury opartej o dyskusję, nie zaś o konflikt. „O stanowcze prezentowanie swoich poglądów, o ich mocne akcentowanie, o prawo do ich ekspresji i życia według własnych wyborów – ale życia wspólnego z tymi, których poglądy są inne” - napisał. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024