
We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzeniu premiera w sprawie szczegółowego zakresu działania ministra edukacji i nauki.
W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Z dotychczasowych: Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zgodnie z rozporządzeniem premiera, minister edukacji i nauki kieruje działami administracji rządowej: oświata i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe i nauka. W zakresie działu oświata i wychowanie obsługę ministra zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej, a w zakresie działu szkolnictwo wyższe i nauka – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W rozporządzeniu zapisano, że minister edukacji i nauki jest dysponentem części budżetowych: oświata i wychowanie, szkolnictwo wyższe i nauka oraz Polska Akademia Nauk.
W poniedziałek na funkcję ministra edukacji i nauki został powołany Przemysław Czarnek, poseł PiS, były wojewoda lubelski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z powodu stwierdzenia u niego koronawirusa nominację odebrał prawie dwa tygodnie później niż pozostali nowi ministrowie.
Przed rekonstrukcją rządu szefem Ministerstwa Edukacji Narodowej był Dariusz Piontkowski, a Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Wojciech Murdzek.
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Mózgowiec
kmz/ mok/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.