25.11.2020
PL EN
20.08.2020 aktualizacja 20.08.2020

Mózg krok po kroku

Wydawnictwo Rebis Wydawnictwo Rebis

Treść książki "Twój mózg bez tajemnic" przeczy nieco tytułowi, bo jej autor przyznaje, że organ ten w wielu kwestiach jest dla naukowców zagadkowy. Nie zmienia to faktu, że publikacja ta jest dobrym wstępem dla osób zaciekawionych mózgiem.

Wiele książek omawiających zagadnienia neurobiologii, czyli nauk badających budowę, rozwój i czynności układu nerwowego człowieka i zwierząt, napisanych jest trudnym językiem, dlatego są trudne do zrozumienia dla laików, ale nawet dla początkujących badaczy - wskazuje autor "Twojego mózgu bez tajemnic" dr Marc Dingman. Niestety - jak zauważa - pozycje pisane dla ogółu czytelników czasem przesadnie idą w drugą stronę, nadmiernie upraszczając opisy mózgu i jego funkcji.

"Piszę tę książkę z nadzieją, że zaspokoi ona twoje zainteresowanie działaniem mózgu, wystrzegając się omówionych skrajności. Skierowana jest ona do czytelników bez wykształcenia w dziedzinie neuronauki (a nawet w ogóle bez wykształcenia w dziedzinie nauk przyrodniczych)" - przekonuje autor we wstępie.

Z pewnością czytelnik nie znudzi się w czasie lektury. Publikacja ma nieco ponad dwieście stron i składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy jest poświęcony innej "funkcji" mózgu, m.in.: strachowi, pamięci, smutkowi, bólowi czy widzeniu. Lektura przypomina zatem dość szybki bieg przez płotki, bo objętościowo każdy z rozdziałów jest tylko nieco szerszy od dłuższej formy prasowej.

Dzięki krótkim opowieściom czytelnik zrozumie, jak mózg tworzy różne emocje, dlaczego czasem cierpimy na bezsenność, depresję, ADHD, chorobę Alzheimera czy Parkinsona lub wpadamy w uzależnienie. Książka zawiera liczne przykłady z życia, dzięki czemu nie jest to suchy wykład akademicki. Aby czytelnik nie pogubił się książkę wzbogacają liczne ryciny ukazujące odpowiednie strefy mózgu.

"Należy jednak pamiętać, że neuronauka to rozległa dziedzina, i choć dowiedzieliśmy się już sporo o mózgu, to nadal wiele kwestii pozostaje niewyjaśnionych. Traktuj zatem tę książkę jako zaledwie wstęp, a nie wyczerpujący podręcznik na temat wszystkich tajników tego narządu" - zastrzega naukowiec. W jego ocenie jest mało prawdopodobne, że za naszego życia uda się wyjaśnić wszystkie zagadki mózgu. 

"Nawet najlepsi neurobiolodzy wiedzą na jego temat zaledwie ułamek tego, co jest do zgłębienia" - podkreśla.

Dr Marc Dingman jest adiunktem na wydziale Biobehavioral Health Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (USA) oraz twórcą prezentowanego w serwisie YouTube popularnonaukowego cyklu „2-Minute Neuroscience”, gdzie prezentuje odkrycia neuronauki.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.

Szymon Zdziebłowski
 

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020