Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
06.08.2020 aktualizacja 06.08.2020

Lublin/Powstanie Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii

Janów Podlaski, 06.04.2016. Konie w stadninie w Janowie Podlaskim,  (wp/awol) PAP/Wojciech Pacewicz Janów Podlaski, 06.04.2016. Konie w stadninie w Janowie Podlaskim, (wp/awol) PAP/Wojciech Pacewicz

Kryta ujeżdżalnia, hipodrom, centrum fizjoterapii dla koni znajdować się będą w Stacji Badawczej Ośrodku Dydaktyczno-Szkoleniowym Jeździectwa i Hipoterapii, który powstanie w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Koszt inwestycji szacowany jest na 20 mln zł.

Przedstawiciele uczelni, władz samorządowych i organizacji jeździeckich w środę dokonali symbolicznego „wbicia szpadla” w miejscu, gdzie powstanie nowy obiekt.

„Ten ośrodek jest pomyślany jako ośrodek głównie dla uniwersytetu, jako stacja badawcza, ośrodek przeznaczony dla realizacji różnych kierunków studiów, ale również będzie szeroko otwarty dla mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny” - powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Zygmunt Litwińczuk.

Jak dodał, będzie to jedna z najważniejszych inwestycji Uniwersytetu Przyrodniczego, który prowadzi unikatowy kierunek studiów - hipologia i jeździectwo, na którym studiują studenci z całej Polski.

Nowy ośrodek będzie miał powierzchnię ponad 5 ha. Powstanie tu m.in. kryta ujeżdżalnia o powierzchni ponad 2 tys. m.kw., co umożliwi organizację zawodów międzynarodowych. Będą także sale dydaktyczne z przeszklonymi ścianami, z widokiem m.in. na ujeżdżalnię. Powstanie także hipodrom, czyli miejsce na zawody zewnętrzne, na świeżym powietrzu, o powierzchni ok 4 tys. m.kw. W części stajennej budynku przewidziano 20 boksów dla koni oraz nowoczesne centrum fizjoterapii dla koni m.in. z hydrobieżnią, solarium czy pomieszczeniami do czyszczenia koni. Projekt uzyskał już pozwolenie na budowę. Planowany termin zakończenia budowy ośrodka to połowa 2022 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 20 mln zł.

Z ośrodka będą korzystać studenci hipologii i jeździectwa, ale też z kierunków pielęgnacja zwierząt i animaloterapia czy behawiorystka zwierząt. Ośrodek Jeździecki będzie służył głównie jako baza naukowo-dydaktyczna dla studentów ale także dla prywatnych hodowców, którzy będą mogli m.in. korzystać z oferty pensjonatowej dla swoich koni.

Nowy Ośrodek powstanie na terenie funkcjonującego Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, gdzie może obecnie przebywać do 70 koni i kuców. Część koni będących w Ośrodku jest własnością uniwersytetu, a pozostałe to konie prywatnych właścicieli. Uniwersytet utrzymuje tu konie ras rodzimych m.in. konia małopolskiego, czy wyhodowanego w Lublinie kuca felińskiego. Są tu także utrzymywane – w celach pokazowych - inne zwierzęta m.in. bydło białogrzbiete, kozy białe uszlachetnione, czy stado alpak. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022