01.10.2020
PL EN
29.07.2020 aktualizacja 29.07.2020

Resort nauki rozstrzygnął czwartą edycję "Doktoratów wdrożeniowych"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

84 wnioskodawców z uczelni i instytutów zakwalifikowano do czwartej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program obejmie łącznie 629 kandydatów.

Celem programu "Doktorat wdrożeniowy" jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Jego głównym założeniem jest przygotowanie przez kandydata rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu.

Od III edycji program „Doktorat wdrożeniowy” składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich „Doktorat wdrożeniowy I” to kontynuacja wcześniejszych edycji. Drugi to cieszący się coraz większą popularnością i dodany w 2019 r.- „Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja”, w ramach którego wspierane jest przygotowywanie rozpraw doktorskich w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych.

W IV edycji programu wnioski złożyło 91 uczelni i instytutów z 732 kandydatami. W module „Doktorat wdrożeniowy I” zostały złożone 74 wnioski z 663 kandydatami, natomiast w module „Doktorat wdrożeniowy II – w zakresie sztucznej inteligencji” złożono 17 wniosków z 69 kandydatami - poinformował resort nauki. Ostatecznie do obu modułów zakwalifikowano 84 wnioskodawców z 629 kandydatami. Pozytywną ocenę otrzymało w module I – 68 uczelni, a w module II – 16.

Największą liczbę kandydatów w tej edycji programu zgłosiła Politechnika Śląska w Gliwicach, która złożyła 2 wnioski (w obu modułach) z łączną liczbą 100 kandydatów. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie również złożyła 2 wnioski (także w obu modułach) z łączną liczbą 90 kandydatów, Politechnika Warszawska – 2 wnioski (w obu modułach) z łączną liczbą 82 kandydatów, a Politechnika Wrocławska – 14 wniosków (10 z modułu DW I i 4 z modułu DW II) z łączną liczbą 54 kandydatów.

Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego, przygotowuje rozprawę doktorską, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Absolwent otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno – za pracę w przedsiębiorstwie, drugie – w ramach stypendium z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wnioski zostały ocenione przez Zespół doradczy do spraw oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”.

Lista zakwalifikowanych jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/doktoraty-ze-sztucznej-inteligencji-na-podium (PAP)

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020