Białystok/ Miody z miejskiej pasieki i pasieki UwB - dobrej jakości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Miody z miejskiej pasieki w Białymstoku oraz znajdującej się na dachu kampusu Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) są miodami dobrej jakości, badania chemiczne tych produktów nie wykazały żadnych zanieczyszczeń - wynika z badań tych miodów przeprowadzonych przez chemików z UwB.

"W obu przypadkach parametry miodu okazały się znakomite – zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy" - podało w środę w komunikacie biuro prasowe prezydenta Białegostoku.

Miejska pasieka edukacyjna to pięć uli - w tym jeden zabytkowy, które od października 2019 r. stoją w rejonie ul. Augustowskiej. Opiekuje się nimi pszczelarz. W czerwcu odbyło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku. Zebrano pierwszych 14 kg miodu, który będzie w słoiczkach rozdawany jako materiał promocyjny miasta. Miód znalazł się w 72 promocyjnych słoiczkach.

Badania miodu przeprowadzili pracownicy Zakładu Chemii Analitycznej UwB.

"Na jakość miodu składa się oczywiście bardzo wiele różnych cech i parametrów, wynikających m.in. z lokalizacji pasieki czy rodzaju wykorzystywanego przez pszczoły nektaru. My przeanalizowaliśmy te, które wiążą się nie tyle ze smakiem, co zdrowiem: badaliśmy zawartość metali ciężkich. I możemy powiedzieć, że w świetle obowiązujących norm pod tym względem miód wypadł znakomicie. Nie ma w nim nic szkodliwego" - podkreśla, cytowana w komunikacie, kierująca Zakładem Chemii Analitycznej prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz.

W badaniach analizowano zawartość kadmu i ołowiu. "Okazało się, że kadmu nie było w nich wcale, ołowiu prawie tysiąc razy mniej, niż wynosi dopuszczalna norma" - podano.

"Te wyniki pokazują, że nie tylko pomysł założenia miejskiej pasieki był strzałem w dziesiątkę, ale także jej lokalizacja. Cieszę się, że nasz pierwszy miód jest tak czysty" - ocenił w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że w sezonie z miejskiej pasieki być może uda się pozyskać 60-70 kg miodu.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera