Automatyczny lot drona online

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Zdalny lot dronem online z rekordowej odległości 333 km odbył się podczas konkursu DRONIADA GZM2020 w Katowicach. Maszynę kontrolował algorytm. Technologię opracowali inżynierowie z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej i autorskiemu rozwiązaniu problemu, lot drona był bezpośrednio sterowany i kontrolowany zza biurka znajdującego się w budynku kampusu UTP w bydgoskim Fordonie. W Katowicach dron został uruchomiony przez Dariusza Werschnera, prezesa Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. Następnie kontrolę nad nim przejęli bydgoscy naukowcy i wykonali trzykrotnie pełną misję nad lotniskiem.

Technologię pojazdów autonomicznych rozwija zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W Kole Naukowym Sonda pod kierownictwem dra inż. Damiana Ledzińskiego pracowali: Sandra Śmigiel, Gracjan Kątek, Karol Hartwig i Marta Gackowska.

Droniada GZM odbywa się między 1 a 4 lipca na lotnisku Katowice-Muchowiec w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Droniada to konkurs technologiczny, w którym zespoły akademickie opracowują innowacyjne rozwiązania przy użyciu technologii bezzałogowych statków powietrznych.

Organizatorem głównym Droniady GZM 2020 jest Fundacja Instytut Mikromakro. Współorganizatorami konkursu są Metropolia GZM, Poznańskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera