18.09.2020
PL EN
07.07.2020 aktualizacja 07.07.2020

Macierzyństwo nie jest związane ze spadkiem koncentracji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wbrew powszechnemu mniemaniu matki wcale nie są bardziej zapominalskie i mniej uważne niż kobiety bez dzieci. Wręcz przeciwnie – macierzyństwo może sprzyjać zwiększeniu koncentracji – czytamy na łamach „Current Psychology”.

Zwykło się uważać, że kobiety posiadające dzieci gorzej funkcjonują pod względem poznawczym od kobiet, które nigdy nie były w ciąży i nie rodziły. Ukuto nawet określenie – „matczyny mózg” – aby zasugerować, że mózg matki działa inaczej niż pozostałe – czyt. mniej wydajnie. Pogląd ten został wsparty przez niektóre badania naukowe.

Z poglądem tym nie zgadzają się jednak specjaliści z Uniwersytetu Purdue (USA). Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że kobiety posiadające dzieci uzyskują w testach uwagi równie dobre, a czasem nawet lepsze rezultaty, niż kobiety bezdzietne.

Ich zdaniem większość wcześniejszych badań nad pamięcią i uwagą u kobiet posiadających dzieci była prowadzona z udziałem świeżo upieczonych matek (w pierwszym roku po porodzie), co mogło znacząco wpłynąć na uzyskane przez nie wyniki. Kiepskie rezultaty w testach poznawczych mogły być efektem burzy hormonów i niewyspania.

„Na potrzeby niniejszego badania zwerbowaliśmy mamy, będące co najmniej rok po porodzie, ponieważ chcieliśmy zaobserwować długoterminowe skutki macierzyństwa” – mówi doktorantka Valerie Tucker Miller.

Badacze wśród 60 matek i 70 kobiet bezdzietnych przeprowadzili komputerowy test uwagi mierzący trzy aspekty tego procesu: pobudzenie, orientację i kontrolę wykonawczą. Okazało się, że matki uzyskiwały podobne wyniki, co nie-matki, pod względem pobudzenia i orientacji uwagi, a w odniesieniu do kontroli wykonawczej – nawet lepsze.

Naukowcy dostarczyli też uczestniczkom kwestionariusze pozwalające samodzielnie ocenić funkcjonowanie uwagi. Rezultaty pokazały, że panie – bez względu na to, czy miały dzieci czy nie – były świadome swojej kondycji poznawczej i potrafiły trafnie ocenić poziom swojej koncentracji. Wyniki w kwestionariuszach pokrywały się z wynikami w teście uwagi.

„Ogólnie rzecz biorąc, matki nie różniły się znacząco pod względem uwagi od nie-matek, więc nie znaleźliśmy dowodu na potwierdzenie istnienia ‘matczynego mózgu’ w takim sensie, w jakim rozumie go nasza kultura. Jeżeli już to możliwe, że macierzyństwo jest związane raczej z polepszeniem, a nie pogorszeniem, uważności” – podsumowuje Miller.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://doi.org/10.1007/s12144-020-00826-w. (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020