Toruń/ Prof. Andrzej Sokala został wybrany rektorem UMK

Fot. materiały prasowe UMK
Fot. materiały prasowe UMK

Prawnik prof. Andrzej Sokala został w czwartek wybrany rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był jedynym kandydatem. "Czuję po tym wyborze jeszcze większy ciężar odpowiedzialności, niż przed wejściem na tę salę, ale sam tego chciałem" - podkreślił rektor-elekt.

Prof. Sokala od 2012 roku był prorektorem UMK ds. studenckich i polityki kadrowej. Za jego wyborem na rektora uczelni na kadencję 2020-2024 głosowało 181 elektorów, przeciw było 10, a 5 wstrzymało się od głosu.

"Kiedy wchodziłem na tę salę, pomyślałem sobie tak: +niech to się szybko skończy, spadnie mi ciężar z ramion+. Teraz poczułem jednak, że ten ciężar odpowiedzialności jest jeszcze większy. Niestety, sam tego chciałem" - powiedział po wyborcze nieco żartobliwie rektor-elekt.

Prof. Sokala przed głosowaniem podkreślił, że w przypadku wyboru na stanowisko rektora zamierza zrobić wszystko, żeby wspierać aktywność i zaangażowanie społeczności uczelni, tworzyć warunki do ich rozwoju i likwidować ograniczające je bariery.

"Bez harmonijnego rozwoju wszystkich części naszego uniwersytetu, wszystkich dyscyplin naukowych istniejących na naszej uczelni, bez autentycznej integracji nauczycieli akademickich, pracowników administracji i obsługi oraz studentów i doktorantów nie uda się nam wykorzystać tej historycznej szansy, jaką otrzymaliśmy, wchodząc do elitarnego grona 10 najlepszych polskich uczelni (badawczych - PAP). Zapewniam, że będzie to moim nadrzędnym zadaniem i przedmiotem nieustannej uwagi" - mówił prof. Sokala.

Rektorem UMK, który jeszcze przez najbliższe tygodnie będzie kierował uczelnią, jest od 2012 roku prof. Andrzej Tretyn.

Prof. Sokala urodził się 12 maja 1955 roku. W 1989 roku uzyskał stopień doktora. Habilitował się 10 lat później. Tytuł profesora nauk prawnych uzyskał w 2011 roku. W latach 2003-2005 był członkiem Trybunału Stanu. W październiku 2015 roku został wybranych przez Sejm VII kadencji sędzią Trybunału Konstytucyjnego, ale Sejm kolejnej kadencji podjął uchwałę w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej tego wyboru.

Wybory rektora UMK odbyły się zgodnie z planem pomimo epidemii koronawirusa. Władze uczelni zadbały o szczególne środki bezpieczeństwa. Komisja wydająca karty do głosowania i licząca głosy pracowała w jednorazowych rękawiczkach. Elektorzy byli rozsadzeni w auli UMK w sporych odległościach. Pomimo otwartego charakteru wyborów apelowano o nieprzychodzenie do auli osób postronnych, które nie są uprawnione do głosowania i ten apel spotkał się ze zrozumieniem. Pojedynczy elektorzy przebywali na sali w maskach założonych na twarze, ale nie czuć było atmosfery podenerwowania.

Prof. Sokala jest trzecim z rzędu - i czwartym w historii rektorem UMK o imieniu Andrzej. Uczelnia istnieje od 1945 roku, a niedawno uzyskała tytuł uczelni badawczej. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Dr hab. Sebastian Glatt. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (archiwum FNP).

    Dr hab. Sebastian Glatt - laureatem Nagrody FNP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera