Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
05.03.2020 aktualizacja 05.03.2020

Tłuszcz brzuszny stymuluje rozwój stanu zapalnego w mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej wysyła do mózgu sygnał powodujący rozwój stanu zapalnego i pogorszenie funkcji poznawczych - informują mikrobiolodzy z Medical College of Georgia na łamach „The Journal of Clinical Investigation”.

„Zidentyfikowaliśmy konkretny sygnał, który powstaje w brzusznej tkance tłuszczowej, a następnie poprzez barierę krew-mózg dostaje się do układu nerwowego, aktywuje mikroglej i powoduje pogorszenie funkcji poznawczych” – mówi prowadząca badania dr Alexis M. Stranahan.

Mikroglej stanowi pierwszą linię obrony immunologicznej w mózgu. Pod wpływem nadmiernej ekspozycji na sygnał wysyłany przez tkankę tłuszczową komórki mikrogleju zaczynają jednak działać na naszą niekorzyść, napędzając rozwój stanu zapalnego. Przewlekły stan zapalny stymuluje aktywność kompleksu białkowego NLRP3, który z kolei powoduje produkcję i uwalnianie interleukiny-1 beta, cytokiny prozapalnej.

Naukowcy prowadzili badania na otyłych myszach, które pozbawiono białka NLRP3. W rezultacie u tych gryzoni nie doszło do rozwoju stanu zapalnego w mózgu. Gdy brzuszną tkankę tłuszczową pobraną od otyłych myszy (zarówno pozbawionych NLRP3, jak i grupy kontrolnej) przeszczepiono osobnikom o prawidłowej masie, okazało się, że tłuszcz pobrany od myszy pozbawionych NLRP3 nie powodował negatywnych zmian. Tłuszcz pobrany od grupy kontrolnej prowadził z kolei do zwiększenia poziomu IL-1 beta w hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.

Funkcje poznawcze gryzoni mierzone były m.in. podczas testu w labiryncie. Zarówno myszy otyłe, jaki i te, którym przeszczepiono tkankę tłuszczową zawierającą NLRP3, szukały wyjścia z labiryntu dłużej niż pozostałe osobniki. Tłuszcz brzuszny od dawna uważany jest za najbardziej szkodliwy dla organizmu. Zwiększa on m.in. ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, niektórych nowotworów czy demencji.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024